10 powodów, dla których warto założyć termostat
Termostat to urządzenie regulujące (utrzymujące na odpowiednim poziomie) temperaturę pomieszczeń. Działa poprzez porównanie temperatury zadanej z temperaturą zmierzoną w pomieszczeniu a następnie, w przypadku różnicy, kompensuje ją – włącza lub wyłącza ogrzewanie.
Poznaj 10 zalet korzystania z termostatu:
1. Brak konieczności obsługi
Termostat jest bez wątpienia bardzo komfortowym urządzeniem dla użytkowników. Po ustawieniu odpowiednich parametrów (temperatury, trybu działania etc.) termostat staje się praktycznie bezobsługowy. Raz zaprogramowany może działać niezmiennie bardzo długi czas, bez potrzeby ponownego programowania.
2. Łatwość użytkowania
Obecne na rynku termostaty są bardzo intuicyjne dla użytkownika. Menu może być obrazkowe lub tekstowe (funkcje i programy wybierzemy odpowiednio za pomocą symboli lub tekstu). W zależności od modelu, parametry mogą być ustawiane poprzez pokrętło/pokrętła, przyciski funkcyjne lub poprzez panel dotykowy. Termostat standardowo wyposażony jest ponadto w podświetlenie (aby temperaturę można było sprawdzać również w nocy), a także we własne zasilanie (przeważnie baterie).
3. Dopasowanie do zmiennych potrzeb
Działanie termostatu można dopasować optymalnie do indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Co to oznacza? Nocą możemy ustawić tzw. obniżenie nocne, czyli niższą temperaturę (np. 20 stopni Celsjusza) na zdrowszy sen. Temperatura automatycznie wzrośnie do 22 stopni o godz. 6:00 rano, tuż przed naszą pobudką i utrzyma się na tym poziomie do godz. 8:00, kiedy to wyjdziemy z domu. Podczas naszego pobytu w pracy (pomiędzy godz. 8:00 a 16:00) w domu będzie 20 stopni, by wzrosnąć do 22 na nasz powrót. Co więcej, nowoczesne termostaty posiadają również tryby okazjonalne takie jak „wietrzenie” (wyłączenie ogrzewania na krótki czas), „prywatka” (obniżenie temperatury) czy tryb „lato” (grzanie C.W.U).
4. Inteligencja działania
Nowoczesne termostaty łączą się z kotłem za pomocą WiFi, a z użytkownikiem poprzez aplikację mobilną. Dzięki temu możemy sterować ustawieniami oraz komfortem cieplnym w domu na odległość, z każdego miejsca na świecie. Ponadto, urządzenie poinformuje nas również o usterce, braku prądu czy spadku temperatury zadanej. Potrzebny jest tylko dostęp do internetu.
5. Oszczędność
Dzięki zastosowaniu termostatu możemy realnie kontrolować temperaturę, a dzięki temu eliminować potencjalne straty ciepła. Poprzez obniżenie nocne, dedykowane tryby (wietrzenie, prywatka) czy niższą temperaturę podczas nieobecności w domu, możemy skutecznie obniżyć rachunki za ciepło i jednocześnie nie wychładzać pomieszczeń. Dzięki czułości urządzenia oraz prawidłowym ustawieniom tzw. histerezy temperatury zadanej, termostat jest w stanie wyłapać i zareagować nawet na niewielkie wahania temperatury.
6. Uniwersalność
Dobrej klasy urządzenia są w stanie sterować całym systemem grzewczym, bez potrzeby dokładania innych sterowników czy regulatorów. Termostat może sterować systemem grzewczym, wentylacją oraz klimatyzacją. W zależności od potrzeb możemy wybierać pomiędzy bardzo prostymi modelami mechanicznym (które nie są co prawda programowalne, ale tanie i spełniają podstawową funkcję regulującą) a zaawansowanymi modelami elektronicznymi. Wybrać możemy także rodzaj instalacji. Urządzenie można podłączyć doprowadzając instalację podtynkową lub bardziej nowocześnie, poprzez sieć WIFI.
7. Wygoda
Dobrze zaprogramowany termostat jest urządzeniem niezwykle wygodnym. Główną zaletą jest to, że użytkownik nie ma potrzeby zaglądania do kotłowni, ponieważ wszystkie dane widoczne są na ekranie termostatu (w salonie lub przedpokoju) lub w bardziej zaawansowanych modelach – na ekranie smartfona. Kocioł staje się więc jedynie jednostką systemu grzewczego, którego centralą staje się termostat.
8. Estetyka
Minęły już czasy, kiedy termostaty raczej straszyły, a ich miejsce najczęściej było za… drzwiami. Obecnie, nowoczesne termostaty to urządzenia o bardzo ciekawym designie, dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. W zależności od upodobań, możemy kupić urządzenia w kolorze białym, szarym, écru, czarnym. Coraz częściej termostaty wyglądają jak dotykowa tafla szkła. I z powodzeniem zdobią ściany w salonie.
9. Niezawodność
Raz zaprogramowany termostat będzie służył przez wiele lat lub do momentu kiedy… postanowimy zmienić się upodobania termiczne lub tryb życia. W pozostałych przypadkach regulator będzie pracował według zadanego programu przez długie lata.
10. Rozwiązanie dla każdego
I co najważniejsze, termostat jest rekomendowany dla każdego, bez względu na wiek czy obycie z technologią. Co więcej, zaawansowane termostaty (wyposażone w aplikację mobilną) są wręcz zalecane dla osób starszych. Dlaczego? Ponieważ dzięki dedykowanej aplikacji, sterować nimi mogą inni członkowie rodziny – np. wnuki. Dzięki temu senior nie musi obawiać się spadków temperatury. Nie musi również na własną rękę „grzebać” w ustawieniach lub przy kotle. Wystarczy telefon do swojej rodziny, by ta kilkoma ruchami na smartfonie, zmieniła ustawienia temperatury w domu.