Dofinansowanie na kolektory słoneczne. Jak mądrze korzystać ze słońca?
Dzięki kolektorom słonecznym możemy ograniczyć pracę instalacji grzewczej i zaoszczędzić na rachunkach za ciepło! Źródła energii odnawialnej z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Rzesze zwolenników zyskały z powodu realnych oszczędności oraz walorów ekologicznych.
Ten rodzaj ogrzewania energię czerpie bowiem ze źródeł takich jak słońce, woda czy powietrze. Użytkownik ponosi więc koszty w większości na etapie inwestycji a ponadto system jest praktycznie bezawaryjny!
Ale odnawialne źródła energii to nie tylko konkretne korzyści dla inwestora ale również dla otoczenia. Dla gmin wzrost udziału OZE w systemach grzewczych w dłużej perspektywie oznacza ograniczenie emisji gazów cieplarnianych oraz polepszenie jakości powietrza na danym obszarze.
Dlatego też samorządy namawiają mieszkańców do montażu tego typu instalacji, m.in. partycypując w kosztach inwestycyjnych.
Powalczyć o dotację
Analizując możliwości zainwestowania środków w kolektory słoneczne, warto więc rozejrzeć się za możliwością uzyskania dofinansowania. W ciągu roku w całej Polsce realizowane są projekty, w których dopłaty mogą sięgać nawet 95% inwestycji, chociaż przeważnie wartość dofinansowania sięga ok 40%.
Dotacje mogą być unijne, wojewódzkie lub ze środków samorządowych. Aktualnych informacji można szukać np. na stronie gminy, urzędu miasta ale także na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ze względu na ekologię również zajmuje się promocją takich rozwiązań. Dla konsumenta to z kolei idealna okazja, żeby podjąć decyzję o zakupie instalacji OZE.
Moc w słońcu
Przede wszystkim jednak, dzięki kolektorom słonecznym, można skutecznie obniżyć rachunki za ciepłą wodę. Zasada działania kolektorów polega bowiem na przetworzeniu energii słonecznej na ciepło. W ten sposób można więc z powodzeniem podgrzewać ciepłą wodę użytkową lub wodę w basenie. W sezonie letnim kolektory słoneczne są w stanie pokryć większość zapotrzebowania na C.W.U., w pozostałych miesiącach mogą z kolei wspierać system ogrzewania niskotemperaturowego.
Nie wszędzie jednak instalacja solarna spełni kryteria opłacalności. Ma na to wpływ m.in. region, w którym mieszkamy, usytuowanie działki, nasłonecznienie, wreszcie położenie budynku względem słońca oraz stron świata. Zwykle dużo lepsze warunki (tj. odpowiedni poziom nasłonecznienia) obserwuje się w regionach położonych we wschodniej części kraju i tam instalacje solarne są rekomendowane. Ale to nie znaczy, że poza tym obszarem korzystanie z dobrodziejstw słońca jest niemożliwe.
Po fachową poradę i audyt najlepiej udać się do firmy, która zajmuje się projektowaniem i montażem instalacji solarnych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza instalacja przyniesie wymierne korzyści a my będziemy nie wydamy pieniędzy na próżno.
Dotacja krok po kroku
Jeżeli opinia będzie pozytywna i okaże się, że nasz dom spełnia warunki i możemy pozwolić sobie na zainstalowanie kolektorów, warto powalczyć o dotację, która pozwoli obniżyć koszty inwestycji.
W ciągu roku samorządy organizują różnego rodzaju naboru, w których można uzyskać dotacje na OZE. Jeżeli jednak nie chcemy czekać na konkretny program, możemy skorzystać ze stałych dotacji bankowych.
W tym celu trzeba wybrać się do banku, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i wypełnić odpowiedni wniosek o dofinansowanie (w tym wypadku na kolektory słoneczne). Wniosek powinien zawierać projekt instalacji solarnej, w którym znajdzie się szczegółowy schemat instalacji oraz kosztorys inwestycji. Należy mieć również ze sobą dokumenty, który potwierdzi, że mamy prawo do dysponowania gruntem (jesteśmy właścicielem działki lub budynku) lub mamy prawo do zarządzania obiektem i decydowania o nim (np. umowa dzierżawy etc).
Co ważne, żeby otrzymać dofinansowanie, inwestor musi z góry sfinansować montaż całej instalacji. Dopiero po zakończeniu inwestycji i pozytywnym odbiorze, nastąpi wypłata środków przez bank.
WARTO WIEDZIEĆ:
Jak działa kolektor słoneczny? Wyglądem przypomina panel fotowoltaiczny, ale w odróżnieniu od niego, jednym z głównych elementów jedo konstrukcji jest tzw. absorber, który przetwarza promienie słoneczne na ciepło. To od wysokiej jakości absorbera zależy efektywność instalacji solarnej. Nie warto oszczędzać na jakości kolektorów, to między innymi od nich zależy późniejszy zwrot z inwestycji.
Gdzie można powalczyć o dotację na panele słoneczne?
- Marzec 2019 – Do końca marca można składać wnioski o dofinansowanie instalacji solarnej dla nieruchomości w Warszawie. Dotacja wynosi do 40% kosztów inwestycji, co oznacza możliwość zwrotu aż do 15 000 zł!
- W stałej ofercie – dofinansowanie do 45% inwestycji (wniosek składany w banku, który posiada umowę z Funduszem).
Zalety kolektorów słonecznych:
- redukują emisję spalin oddawanych do atmosfery
- „pozyskują” darmową energię cieplną
- obniżają koszty związane z przygotowanie ciepłej wody
- instalacja jest niemal bezawaryjna
- na ten typ instalacji nie jest wymagane pozwolenie