Najlepsze sposoby na sterowanie ogrzewaniem
Stawiając na wygodę, wyższą efektywność i oszczędność, coraz częściej decydujemy się w swoich domach na nowoczesne sterowanie ogrzewaniem. Sposoby dostępne na rynku dają duże możliwości w tym zakresie. Niektóre z nich służą efektywnym kierowaniem centralnym ogrzewaniem, jeszcze inne dotyczą ogrzewania podłogowego. W inteligentnych domach znajdujemy zaś kompleksowe systemy optymalizujące temperaturę we wszystkich pomieszczeniach.
Sterowanie ogrzewaniem poprzez głowice termostatyczne
Biorąc po uwagę fakt, jak długo w naszych domach jest obecne centralne ogrzewanie, inteligentne sterowanie ogrzewaniem jest względną nowością, w naszym kraju popularną mniej więcej od kilkunastu lat. Jednak budując nieruchomość lub przeprowadzając jej generalny remont warto zastanowić się na wdrożeniem nowoczesnych rozwiązań. Korzyści z takiej inwestycji są wymierne. W sezonie grzewczym możemy w ten sposób zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent standardowych wydatków samym sterowaniem ogrzewania, bez uwzględnienia modernizacji kotłowni.
Sterowanie ogrzewaniem to przede wszystkim efektywna regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Jedną z popularnych i dość subtelnych metod stanowią elektryczne głowice termostatyczne. Te niewielkie urządzenia wyposażone w termostat i wyświetlacz montujemy na każdym grzejniku, a poprzez bezprzewodową komunikację łączą się one z siecią sterującą ogrzewaniem w całym domu. Urządzenia pozwalają na sterowanie ogrzewaniem w zakresie temperatur przewidzianych przez producenta. Poza tym automatycznie wyłączają grzejniki w momencie otwarcia okien (gwałtowny spadek temperatury), by energia nie marnowała się podczas wietrzenia.
Sterowanie ogrzewaniem – sposoby oparte o pracę pomp i ogrzewanie podłogowe
Alternatywę wobec głowic termostatycznych stanowią sterowniki pomp centralnego ogrzewania. Jak działają te urządzenia w nowoczesnym wydaniu? W tym przypadku jedno urządzenie z wygodnym wyświetlaczem LCD i ekranem dotykowym pozwala na kontrolę ogrzewania w całym domu i mierzenie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. To swoiste centrum doprowadzenia, ponieważ urządzenie zapewnia nie tylko sterowane ogrzewaniem, ale również ciepłą wodą użytkową, gdy pompa również ją obsługuje. Poza tym, przy jego pomocy możemy kontrolować położenie rolet okiennych lub skorzystać z temperatury panującej na zewnątrz, jako punktu odniesienia dla urządzenia pracującego w trybie automatycznym. Współczesne modele kierują także pompami ogrzewania podłogowego.
Sterowanie ogrzewaniem w inteligentnym domu
W inteligentnych domach znajdziemy jeszcze bardziej zaawansowane metody na sterowanie ogrzewaniem. Sposoby wymienione wcześniej dotyczą tylko wybranych aspektów. Inteligentne systemy ogrzewania opierają się między innymi na wielu urządzeniach, w tym czujnikach temperatury, automatycznych roletach i okiennicach, włącznikach, a nawet zbierają informacje ze stacji pogodowych. W ten sposób temperaturę i jakość powietrza domu możemy kontrolować aplikacją mobilną, ponieważ wszystkie elementy systemu pracują w jednej sieci, a ich praca jest ze sobą ściśle związana. Warto zapoznać się z produktami renomowanych firm, takich jak Immergas, oferujący m.in. intuicyjną aplikację mobilną DOMINUS służącą do zdalnej obsługi systemów grzewczych.
Główne zalety układu sterowania ogrzewaniem
- Niższe rachunki za ogrzewanie (piec produkuje optymalną ilość ciepła).
- Stabilność temperatury w mieszkaniu.
- Działanie instalacji grzewczej podczas nieobecności w domu.
- Możliwość programowania stref czasowych dla temperatury dziennej i nocnej.