Tanie ogrzewanie w domu: najlepsze sposoby
Wybór sposobu ogrzewania w domu jednorodzinnym ma decydujący wpływ na późniejsze koszty eksploatacji budynku. Do najpopularniejszych rozwiązań należą: ogrzewanie elektryczne, gazowe, oraz paliwem stałym. Które z nich jest najbardziej opłacalne?
Techniki ogrzewania gospodarstw domowych w Polsce
W danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego prawie połowa polskich gospodarstwach domowych ogrzewając dom korzysta z paliwa stałego. Natomiast 40 proc. wykorzystuje ciepło sieciowe do ogrzewania kaloryferów i podgrzewania wody użytkowej. 1 na 100 gospodarstw domowych ogrzewa dom gazem ziemnym. Jak się okazuje ekologiczne rozwiązanie cieszą się najmniejszą popularnością – tylko 3 proc. wykorzystuje kolektory słoneczne.
Ogrzewanie elektryczne – wygodne, ale drogie
Ogrzewanie elektryczne uznawane jest za najwygodniejsze i najmniej problemowe w użytkowaniu. Przede wszystkim nie wymaga dokładania opału i pozwala na łatwą regulację temperatury w pomieszczeniach. Oprócz oczywistych zalet posiada jedną dużą wadę – jest drogie. Średni koszt montażu paneli grzejnikowych i panelu sterowania waha się w granicach 30-40 tysięcy w domu o powierzchni ok. 120 m2. Jest to jednorazowy wydatek, jednak późniejsze koszty eksploatacji mogą nadszarpnąć budżet domowy. Według aktualnych danych uzyskanie 1kWh może kosztować w granicach 50-55 groszy w taryfie dziennej i 40-45 groszy w taryfie nocnej. Trudno jest oszacować miesięczny wydatek, ponieważ jest uzależniony również od metrażu i termoizolacyjności pomieszczeń.
Ogrzewanie gazowe – komfortowe i tanie
Ogrzewanie gazowe jest równie wygodne, co elektryczne, jednak o wiele tańsze. Jest to chyba najlepszy wybór w przypadku tradycyjnego domu jednorodzinnego. Zamontowane kotły gazowe nie brudzą pomieszczenia i zajmują stosunkowo mało miejsca. Koszty ogrzewania gazem są w dużej mierze uzależnione od wybranego kotła.
Wyróżniamy:
- Kocioł gazowy kondensacyjny – idealny do mieszkań jak i domów jednorodzinnych, pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 15-20 proc. Za tego typu kocioł należy zapłacić od 4 do 25 tys. złotych. Koszt wytworzenia kWh energii to około 20 gr.
- Kocioł gazowy tradycyjny – wyróżniamy kotły z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Koszt zakupu kotła kształtuje się na poziomie 2,5-4 tys. złotych, a wytworzenie kWh energii ok. 25 gr.
- Kocioł gazowy pulsacyjny – jest sporą inwestycją, bo jego zakup kształtuje się na poziomie 15 tys. złotych. Jednak za jednorazowym wydatkiem idą duże oszczędności. Koszty eksploatacji w porównaniu do kotła tradycyjnego mogą być niższe nawet o 40 proc. Wytworzenie 1 kWh energii kosztuje ok. 15 gr.
- Paliwo stałe – mało komfortowe, ale tanie ogrzewanie
Największe oszczędności eksploatacyjne generuje ogrzewanie węglem, ekogroszkiem, drewnem i brykietem. Mimo, że jest najmniej komfortowe wciąż cieszy się dużą popularnością. Niewątpliwymi wadami są przede wszystkim: emisja szkodliwych spalin, konieczność regularnej kontroli, konieczność posiadania składowiska na opał oraz generowanie zanieczyszczeń. Dużą zaletą są kwestie ekonomiczne. Koszt ogrzewania uzależniony jest od specyfikacji kotła i rodzaju opału. Wytworzenie 1kWh energii kształtuje się na poziomie: 15 gr – ekogroszek i tradycyjny węgiel, 16 gr w przypadku brykietu oraz 12 gr w przypadku drewna.
Ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne
Coraz częściej uzupełnieniem tradycyjnego sposobu ogrzania domu jest ogrzewanie podłogowe. Nic dziwnego, zachęca do tego duży komfort użytkowania, brak widocznych elementów grzejnych, a technologia pozwala na stosunkowo tanie ogrzewanie. Sposoby zasilania instalacji, które są najczęściej przez nas wybierane to wodne i elektryczne. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej opłacalne pod kątem finansowym. Koszt montażu jest dość drogi, jednak comiesięczne oszczędności wynagrodzą nam ten jednorazowy wydatek.
Należy pamiętać, że wybierając ten sposób ogrzewania potrzebujemy kotłowni, która może być zasilana, gazem, olejem, paliwem, węglem lub drewnem. System ogrzewania może być również połączony z pompą ciepła, która wyróżnia się bardzo korzystnym finansowo użytkowaniem. W przypadku ogrzewania elektrycznego instalacja jest o wiele tańsza, jednak koszty eksploatacji wyższe. Warto wiedzieć, że ogrzewanie elektryczne sprawdzi się najlepiej w budynkach, które nie są użytkowane na co dzień – ogrzewanie można w każdej chwili wyłączyć bez obawy o ewentualną awarię.