Najlepsze piece gazowe kondensacyjne
Pod względem komfortu piece gazowe kondensacyjne nie ustępują żadnym innym urządzeniom grzewczym na drewno, węgiel lub biopaliwa. Co więcej, pozwalają osiągnąć znacznie niższe koszty ogrzewania w porównaniu do kotłów tradycyjnych. Spełniają dwie funkcje, czyli ogrzewanie mieszkania, jak i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Odpowiednie dopasowanie pieca gazowego jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania domu. Na co zwrócić uwagę kupując urządzenie?
Jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny
Piece gazowe kondensacyjne możemy podzielić ze względu na sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pierwszym rodzajem są kotły jednofunkcyjne. Przeznaczone są do ogrzewania wody, która znajduje się w instalacji grzewczej i podgrzewaniu zewnętrznego zasobnika c.w.u. . Dzięki pętli cyrkulacyjnej ciepła woda cały czas krąży w obiegu. Ze względu na to, że c.w.u. pobiera się w wielu oddalonych od siebie punktach, kocioł jednofunkcyjny idealnie sprawdzi się w przypadku większych domów, np. z dwiema łazienkami.
Należy pamiętać, że konieczność podgrzewania wody zgromadzonej w 100-200 litrowym zbiorniku oznacza potrzebę wygospodarowania miejsca na zasobnik, np. w kotłowni.
Dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny
Kotły kondensacyjne dwufunkcyjne służą do ogrzewania wody użytkowej, jak i budynku. Kocioł dwufunkcyjny podgrzewa wodę użytkową w sposób przepływowy, a więc proces podgrzewania wody rozpoczyna się w chwili odkręcania kranu. Zajmują mało miejsca, więc dobrze spełnią swoją funkcję w przypadku domów i mieszkań o mniejszej powierzchni.
Z założenia przeznaczone są do budynków, w których punkty poboru znajdują się blisko kotła. W przeciwnym razie trzeba czekać, aż woda ogrzana w kotle dwufunkcyjnego dopłynie do kranu.
Piece gazowe kondensacyjne – na jaki się zdecydować?
Piece gazowe kondensacyjne są bardzo często wybierane przez właścicieli domów. Bez wątpienia stanowią bardzo wygodne rozwiązanie. Kupując urządzenie należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, takich jak:
- Moc kotła – powinien dostarczać tyle ciepła, ile aktualnie potrzebuje dom. Warto zwrócić uwagę na zakres modulacji grzewczej, czyli przedział mocy kotła. Powinien być dopasowany do kubatury budynku. Lepsze dopasowanie do zapotrzebowania na ciepło wpływa na późniejsze koszty użytkowania, zwyczajnie będzie zużywał mniej gazu.
- Kontrola jakości spalanego paliwa – przełoży się na niższe rachunki za gaz oraz zapewni zawsze maksymalną sprawność.
- Materiał wymiennika ciepła – najlepszym z nich jest wysokogatunkowa stal nierdzewna.
Gdy dysponujemy kompletnym projektem budowlanym łatwo ustalić moc kotła. W przypadku starszych domów można przyjąć poniższe zapotrzebowanie energetyczne.
- 60 – 80 W/m2 – budynki powstałe po 1995 roku
- 80 – 100 W/m2 –słabo zaizolowane domy wybudowane w okresie od 1980 do 1995 roku
- 140 do 160 W/m2 – słabo zaizolowane budynki powstałe przed 1980 rokiem
Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w domach jest kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem, który wyróżnia większy wydatek c.w.u. w stosunku od kotłów dwufunkcyjnych. Wymagający użytkownicy powinni również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności, np. możliwość współpracy pieca z automatyką pogodową, aplikacją mobilną czy zestawami hydraulicznych rozdzielaczy strefowych DIM. Oprócz wysokiej wydajności i oszczędności, takie rozwiązania zapewniają popularne piece gazowe kondensacyjne Immergas.
Piece kondensacyjne – sposób na duże oszczędności
Tradycyjny kocioł gazowy warto zamienić na nowoczesny piec kondensacyjny, który zużywa mniej paliwa. Dzieje się tak na skutek odzyskiwania ciepła z pary wodnej obecnej w spalinach. W tym przypadku oszczędności mogą wynieść nawet 20 proc. w stosunku do tradycyjnych kotłów gazowych. Na tej podstawie można dokonać prostych obliczeń. Jeżeli dotychczas ponosiliśmy koszty ogrzewania na poziomie 4000 zł rocznie, kupując piec kondensacyjny możemy obniżyć je do 3200 zł. Podsumowując, inwestycja w nowoczesny kocioł zwróci się bardzo szybko, nawet jeżeli wybierzemy ten z górnej półki cenowej.