Ranking systemów grzewczych – zobacz, co warto wybrać
Dostępne na rynku systemy grzewcze dają przyszłym właścicielom domów jednorodzinnych ogromne możliwości, a jednocześnie stawiają ich przed dylematem związanym z wyborem najlepszego rozwiązania. Niektórzy użytkownicy pragną za wszelką cenę osiągnąć najniższe koszty eksploatacji, inni szczególnie cenią sobie wygodę. W niniejszym artykule rozważymy trzy popularne systemy grzewcze: energię elektryczną, paliwa stałe (przede wszystkim węgiel), a także ogrzewanie gazowe. Ocenie poddane zostaną koszty inwestycji, koszty eksploatacji oraz wygoda. Jakie systemy grzewcze wypadają najlepiej w tych trzech istotnych kategoriach?
Systemy grzewcze – najniższe koszty eksploatacji
Niezależnie od powierzchni domu, stopnia jego termoizolacji, czy też architektury, do jego ogrzania spożytkujemy określoną ilość energii, którą mierzymy w kilowatogodzinach. Poszczególne systemy grzewcze zapewniają energię w różnej cenie za wspomnianą kWh.
- Grzejniki elektryczne – zakładając, że wykorzystają 100% dostarczonej energii, koszt jednej kWh wyniesie około 55 groszy. Chyba, że w domu zainwestujemy w pompę ciepła, wówczas koszt spadnie do około 15 groszy, zależnie od wydajności urządzenia.
- Gaz ziemny – zakładając, że piec osiąga 100% wydajności, kształtuje cenę 1 kWh na poziomie 20 groszy, bo do kosztu gazu należy jeszcze dodać opłaty przesyłowe i kilka innych dodatkowych kosztów.
- Węgiel kamienny – prezentuje się dość tanio, bo kosztuje około 17 groszy za kWh, a drewno opałowe 10 groszy, przy założeniu, że przeciętny piec wykorzystuje około 80% energii. Alternatywę stanowi pellet kosztujący 20 groszy za 1 kWh.
Można wywnioskować, że najlepsze systemy grzewcze opierają się na drewnie, ewentualnie węglu. Ale ich spaliny są szkodliwe dla środowiska, a koszty eksploatacji to niejedyny czynniki, który bierzemy tu pod uwagę.
Najlepsze systemy grzewcze pod kątem ceny instalacji
Jakie systemy grzewcze prezentują się najkorzystniej pod względem kosztów instalacji? W tym kontekście systemy grzewcze dość drogie w eksploatacji stają się niekiedy sensowną alternatywą. W końcu jeden grzejnik możemy nabyć już za 200 zł, a za dodatkowe kilkanaście tysięcy wyposażyć część domu, także w wygodne elektryczne ogrzewanie podłogowe. Warto jednak pamiętać, że koszty eksploatacji ponosić będziemy przez kilkadziesiąt lat, więc jest to rozwiązanie dedykowane budynkom o małej powierzchni oraz pasywnym – to znaczy oddającym ciepło do otoczenia w minimalnym zakresie.
Decydując się na gaz lub paliwa stałe musimy zainwestować w wyposażenie kotłowni. W przypadku gazu piec nie jest szczególnie drogi, choć jeśli postawimy na nowoczesne modele konwekcyjne i pulsacyjne, należy liczyć się z większym wydatkiem. Mimo wszystko przy dużej powierzchni domu są one godne rozważenia. Jakie urządzenia są w tym przypadku godne polecenia? Warto zainwestować w kotły Immergas o większej mocy, które odznaczają się wysokim komfortem użytkowania, dużą wydajnością i długą żywotnością, co w perspektywie długoterminowej pozwala na duże oszczędności.
Jakie systemy grzewcze są najwygodniejsze?
Jakie systemy grzewcze można uznać za najbardziej wygodne? Instalacja gazowa i elektryczna nie wymaga obsługi, więc automatycznie stawiamy je na pierwszym miejscu. Jednak przewaga energii elektrycznej to brak kotłowni, a więc oszczędność przestrzeni. Węgiel, drewno i inne paliwa stałe musimy nie tylko spalać w piecu, ale również magazynować. Urządzenia z zasobnikiem są znacznie wygodniejsze, ale droższe.
Podsumowanie
Nie istnieje uniwersalna odpowiedź na pytanie o najlepsze systemy grzewcze. Na etapie projektowania domu musimy po prostu dokładnie oszacować koszt inwestycji, koszty ogrzewania w jednym sezonie, mnożąc je przez zakładaną liczbę lat i ewentualnie dodając koszty serwisowe. Poza tym liczy się nasza wygoda, którą również można przeliczyć na czas i pieniądze.
Należy pamiętać, że tańsze ogrzewanie węglem lub drewnem wiąże się z zakupem pieca oraz wygospodarowaniem przestrzeni na przechowywanie opału. Najlepsze systemy grzewcze oparte na paliwach stałych są wyposażone w wygodne podajniki, jednak wówczas będą znacznie droższe. Ogrzewanie energią elektryczną jest stosunkowo drogie – koszty przewyższają ceny rynkowe gazu i oleju opałowego. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na redukcję kosztów jest ogrzewanie gazowe – pod warunkiem, że wymienimy tradycyjny kocioł gazowy na energooszczędny kocioł kondensacyjny.