Jakie panele na ogrzewanie podłogowe? Porady
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, na które coraz chętniej decydujemy się w swoich domach, chcąc osiągnąć wyższy komfort w wyjątkowo mroźne dni i ogrzać zmarznięte stopy. Bardzo ważną kwestię stanowi pytanie, jak optymalnie wybrać panele na ogrzewanie podłogowe? Czy są one optymalną opcją? Chcąc osiągnąć najlepszy efekt zwracajmy uwagę nie tylko na panele. Ogrzewanie podłogowe i jego montaż również mają ogromne znaczenie.
Dlaczego panele na ogrzewanie podłogowe?
Panele na ogrzewanie podłogowe nie stanowią jedynego rozwiązania do domów jednorodzinnych. Do dyspozycji mamy także między innymi:
- Ceramikę (szybkie nagrzewanie i utrata ciepła)
- Podłogę kamienną (powolne nagrzewanie, lecz lepsza kumulacja ciepła)
- Beton (wygodny montaż ogrzewania, ale znikoma wartość aranżacyjna)
Biorąc pod uwagę, że obecna technika sprawia, że wszystkie te rozwiązania są dopracowane, dlaczego chętnie wybieramy właśnie panele na ogrzewanie podłogowe?
Gres, podobnie jak klinkier dość szybko się nagrzewa, jednak, gdy wyłączymy ogrzewanie, również błyskawicznie tracą ciepło. W przeciwieństwie do kamienia, którego ogrzanie trwa dłużej, ale również dłużej utrzymuje temperaturę. Beton, modny we wnętrzach industrialnych jest z kolei dobrze przystosowany do wymagań ogrzewania podłogowego. Mimo wszystko, z większością wnętrz najlepiej komponuje się drewno. Panele na ogrzewanie podłogowe są więc najbardziej oczywistym wyborem do sypialni, zaś pozostałe rodzaje posadzek sprawdzą się łazience bądź kuchni.
Kiedy wybrać panele? Ogrzewanie podłogowe ma znaczenie
Należy pamiętać, że na ogrzewanie podłogowe, a także wybór posadzki najlepiej zdecydować się już w trakcie projektu domu. Kiedy możemy z czystym sumieniem wybrać rozwiązanie przyjemniejsze dla oka i bardziej adekwatne do salonu lub sypialni, czyli panele? Do dyspozycji mamy ogrzewanie podłogowe w postaci elektrycznej lub wodnej. Panele na ogrzewanie podłogowe znacznie lepiej współpracują z tym drugim rozwiązaniem. Być może nie oddają ciepła do otoczenia tak dobrze jak płytki ceramiczne, jednak nowoczesne modele przystosowane właśnie do ogrzewania podłogowego całkiem dobrze spełniają swoją funkcję.
Panele na ogrzewanie podłogowe – jak wybrać optymalne rozwiązanie?
Generalnie panele na ogrzewanie podłogowe posiadają specjalne oznaczenia i właściwości świadczące o lepszym przystosowaniu od zwykłej posadzki. Na co zwrócić uwagę?
- Panele laminowane – lepiej pobierają i odprowadzają ciepło do otoczenia
- Grubość paneli – optymalna to 8-9 mm, ponieważ zapewnia dostateczną odporność na odkształcenia, a jednocześnie wystarczająco dobrze współpracuje z ogrzewaniem
- Klasa ścieralności – poziomy AC3 lub AC4 gwarantują odpowiednią trwałość, nawet w kontakcie z obuwiem
- Klasa użyteczności – 31 lub 32, gdyż stanowi to gwarancję przystosowania do zmiennych temperatur
- Sposób montażu – panele na ogrzewanie podłogowe nie powinny być łączone klejem
Nie tylko panele. Ogrzewanie wymaga specjalnego montażu
Aby cieszyć się prawdziwym ciepłem, należy zwrócić uwagę również na podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe. Musi on być dobrym przewodnikiem ciepła. Optymalnym rozwiązaniem będzie folia z tekturą falistą lub cienka pianka, a unikać należy popularnego korka. Wybierając materiały instalacyjne warto postawić na produkty wysokiej jakości renomowanych producentów (np. Immergas), dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się trwałością i niezawodnością podłogówki. Osobną kwestię stanowi równomierne rozłożenie elementów ogrzewania podłogowego. Ponadto liczy się grubość wylewki, która powinna wynosić około 2 cm. Przed położeniem paneli należy ją skrupulatnie osuszyć, ponieważ wilgoć fatalnie wpływa na przekazywanie ciepła i żywotność instalacji.