Jak konserwować kocioł na wiosnę?
Wiosna to ten moment, kiedy możemy powoli zakończyć również sezon grzewczy. Wraz z coraz wyższą temperaturą za oknem, pora więc wygasić lub znacząco ograniczyć działanie kotła grzewczego, zwykle do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Coraz częściej jednak, inwestorzy decydują się całkowicie zrezygnować z korzystania z kotła, a ciepłą wodę podgrzewać za pomocą dodatkowego źródła, takiego jak grzałka elektryczna, pompa ciepła do C.W.U lub panele solarne.
Przerwa techniczna pracy kotła to doskonały moment na przegląd techniczny całej instalacji grzewczej, a także na prace konserwacyjne. O czym powinien pamiętać właściciel kotła, by jak najdłużej cieszyć się jego bezawaryjną pracą?
Grzechy codziennego użytku
- Większość awarii kotła grzewczego spowodowanych jest brakiem odpowiedniej konserwacji oraz zanieczyszczenia wynikające z bezpośredniej eksploatacji urządzenia.
- W przypadku kotłów gazowych, jedną z najbardziej newralgicznych części, jest wymiennik ciepła. To na nim gromadzą się i osadzają zanieczyszczenia powstałe wskutek spalania gazu. Brudny wymiennik to z kolei wyższe zużycie energii i słabsza praca kotła. W efekcie kocioł może nie dogrzewać, lub gorzej „łapać” temperaturę przy wyższym zużyciu prądu.
- W trakcie codziennej pracy, do kotła mogą się przedostać także kurz, zanieczyszczenia ze spalin, kamień.
- Jeżeli kocioł znajduje się w niedocieplonym, wilgotnym pomieszczeniu, łatwo również o korozję elementów kotła. To może bardzo szybko doprowadzić do awarii.
Dlatego przyjęło się, że okres wiosenny to najlepszy czas na wykorzystanie przerwy technicznej na wszelkie prace związane z konserwacją urządzenia: przegląd techniczny, naprawę usterek czy modernizację instalacji.
Jak zabrać się za konserwację kotła?
W pierwszej kolejności należy wyłączyć urządzenie od prądu, zamknąć również zawory wody. Co istotne, nie należy jednak spuszczać wody z instalacji. Jest to jeden z podstawowych błędów popełnianych przez użytkowników. Dlaczego czysta woda może zaszkodzić? Świeża woda zawiera kamień, który osadzi się w instalacji i w efekcie może doprowadzić do powstania tzw kamienia kotłowego. Różnica temperatur pomiędzy wodą a rurami, doprowadza z kolei do zjawiska zwanego „roszeniem” lub „poceniem” się. Osadzająca się rosa może doprowadzić do powstania rdzy.
Wizyta serwisanta
Przegląd techniczny jest niezwykle istotnym punktem w pracach konserwacyjnych. Dzięki wizycie wykwalifikowanego serwisanta, nie tylko zyskamy pewność, że nasze urządzenie jest sprawne ale także sprawdzimy, czy nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia. Zachowamy również ochronę gwarancyjną, która jest wymagana do bezkosztowych napraw w okresie trwania gwarancji.
Co ważne, w tym okresie dużo łatwiej o szybką wizytę serwisu. Przyjęło się, że największy „ruch” i kolejki do serwisantów jest w okresie jesiennym. Dlatego też warto wykorzystać dobrą pogodę, by na spokojnie zlecić badanie techniczne bez stresu i nerwów.
W ten sposób unikniemy także kolejek ale również nieprzyjemnych sytuacji, kiedy awaria kotła nastąpi w szczycie sezonu grzewczego, a co za tym idzie, odetnie nas od dopływu ciepła.
Koniec sezonu grzewczego to również dobry czas np. na wymianę zasobnika wody na większy lub nowszy. Zasobniki wody, czyli zbiorniki, w których podgrzewana jest ciepła woda użytkowa, stają się coraz bardziej wydajne. Przede wszystkim, dzięki nowoczesnym grzałkom i wężownicom, mogą w dużo krótszym czasie podgrzać większą ilość wody.
Na czym polega przegląd techniczny?
W pierwszej kolejności serwisant sprawdzi komponenty odpowiedzialne za pomiar i bezpieczeństwo, takie jak zawór bezpieczeństwa, czujniki temperatur czy płytę elektroniczną kotła. Następnie sprawdzona zostanie szczelność przewodów a także połączeń hydraulicznych. W przypadku gazu jest to kwestia bardzo ważna, ponieważ w razie jakiejkolwiek awarii, zagrożone może być zdrowie a nawet życie użytkowników urządzenia.
W kolejnych krokach serwisant zajmie się przeglądem części odpowiedzialnych za eksploatację. Wyczyszczony zostanie wymiennik ciepła, filtry, palnik. Sprawdzone zostaną również uszczelki, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, zostaną wymienione na nowe. Przeprowadzona zostanie również kontrola elektrod. Serwisant sprawdzi również, czy instalacja grzewcza nie jest zapowietrzona oraz skontrolowany zostanie poziom wody. W przypadku dużego ubytku, poziom zostanie uzupełniony (ale woda nie zostanie wymieniona całkowicie).
Na koniec serwisant przeprowadzi test oprogramowania. Sprawdzi nastawy temperatur, krzywą grzewczą, skontroluje parametry, dokona analizy spalin i regulacji zaworu gazowego. Warto wiedzieć, że autoryzowany serwis ma dostęp do zaawansowanych funkcji w panelu technicznym. Dzięki temu, może skontrolować pracę urządzenia a jeśli zajdzie taka potrzeba, wyregulować parametry według wskazań użytkownika.
Ważne także detale
Sprawny kocioł to przede wszystkim urządzenie wydajne i tanie w eksploatacji. Warto więc przyłożyć się do prac konserwacyjnych, które nie tylko przedłużą żywotność kotła, ale także pozwolą na jego efektywną pracę.
Dzięki rzetelnemu badaniu technicznego mamy pewność, że kocioł jest sprawny i za kilka miesięcy będzie gotowy na kolejny sezon grzewczy.