Jak często robić przeglądy kotłów? Poradnik
Wybór kotła to inwestycja na długie lata. Decydując się na konkretne rozwiązanie grzewcze w swoim domu, starannie dobieramy parametry i elementy systemu, analizujemy koszty i wydatki. Jednak, aby system grzewczy posłużył nam jak najdłużej, równie istotne są regularne przeglądy urządzenia. Jak często robić przeglądy kotłów?
Pracujące niemal bez przerwy urządzenia grzewcze, podobnie jak samochody, wymagają regularnych przeglądów. Jednak duża część użytkowników nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń wynikających z zaniedbania, nieregularnej lub niewłaściwej ich konserwacji. A tylko poprzez systematyczne przeglądy kocioł zachowa pełną funkcjonalność, będzie działał sprawnie i bezawaryjnie przez długie lata.
Dlaczego nie robimy przeglądu kotła?
Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości w zakresie bezpiecznego użytkowania gazowych urządzeń grzewczych, bo tylko właściwa eksploatacja, regularne przeglądy i konserwacja, zapewnia ich sprawne funkcjonowanie. Najczęstszymi powodami, dla których ludzie nie wykonują systematycznych przeglądów, jest brak czasu, brak pieniędzy i niedostępność fachowców. Ponadto, gdy urządzenie pracuje bez zarzutu, uznają, że serwis nie jest w ogóle potrzebny.
Jak skorzystać z przedłużonego okresu gwarancji? Rób przeglądy
W trakcie eksploatacji kocioł, jak i każde inne urządzenie, ulega naturalnemu zużyciu. Jeśli chcemy, aby służył nam jak najdłużej, wymaga okresowego przeglądu. W ten sposób dbamy o nasze bezpieczeństwo i niższe rachunki. Dzięki systematycznym przeglądom, możemy zapobiec niespodziewanym usterkom czy poważnym awariom.Regularne wykonywanie przeglądów jest również warunkiem koniecznym stawianym przez producentów do skorzystania z przedłużonego okresu gwarancyjnego (nawet do 5 lat!).
Jak często robić przeglądy kotłów?
Konieczność serwisowania kotłów można porównać do obowiązkowych przeglądów samochodu, które każdy kierowca musi przeprowadzać według obowiązującego prawa. Tak samo jest w przypadku urządzeń grzewczych. Generalna zasada, jeśli chodzi o serwisowanie, to przestrzegać wytycznych producenta urządzenia oraz przepisów prawa budowlanego. Serwis kotłów gazowych powinno się przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Nie zostawiajmy przeglądu na ostatnią chwilę, tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Zlecając serwis kotła w dowolnym okresie w roku, zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych nerwów podczas oczekiwania na umówioną wizytę serwisanta (tuż przed sezonem tego typu zleceń jest bardzo dużo). Tego rodzaju usługę warto powierzyć profesjonalistom, którzy mają odpowiednią wiedzę i uprawnienia w zakresie obsługi i konserwacji urządzeń gazowych oraz są rekomendowani przez producenta.
Korzyści z regularnych przeglądów kotłów
Odpowiednio serwisowane kotły osiągają wyższą sprawność i wydajność, co z kolei przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Systematyczne przeglądy minimalizują ryzyko wystąpienia usterek i awarii, których usunięcie jest znacznie droższe, niż usługa serwisowa. Dbałość o kotły gwarantuje ich dłuższą żywotność, pozytywnie wpływa również na środowisko. Odpowiednio wyregulowane urządzenia grzewcze wytwarzają podczas spalania paliwa mniej szkodliwych substancji i tym samym mniej zanieczyszczają otoczenie.
Jak powinien wyglądać prawidłowy przegląd?
Celem corocznej kontroli kotłów i podgrzewaczy gazowych jest ocena, czy dane urządzenie nadaje się do dalszej eksploatacji bez powodowania zagrożenia dla zdrowia i życia użytkowników. Praca serwisanta podczas przeglądu technicznego polega więc na oględzinach urządzenia i kontroli jego stanu. Sprawdza on przede wszystkim: sprawność funkcjonowania zamontowanych zabezpieczeń oraz działanie wszystkich podzespołów i czujników, szczelność układu gazowego i wodnego, a także czystość palnika i wymiennika ciepła (nagrzewnicy), który odbiera ciepło od spalin i przekazuje do wody grzewczej.
Większość producentów uważa jednak, że po roku ciągłej pracy urządzenia sam przegląd polegający na kontroli to za mało i konieczna jest jego kompleksowa konserwacja, czyli czyszczenie (wymiennika ciepła, palnika, filtrów) oraz wymiana zużytych elementów (elektrody zapłonowej, anody wymiennika).
Na co warto zwrócić uwagę?
Przy zakupie kotła gazowego warto zwrócić uwagę na to, jakie wartości dodane, oprócz samego produktu, oferuje nam producent. Już na tym etapie warto sprawdzić, jakie usługi serwisowe firma posiada w swojej ofercie. Czy warunki, na jakich odbywa się serwis, są dla nas atrakcyjne, a oferta elastyczna i dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.