Pompa ciepła – czy ekologiczne metody na ogrzewanie mają sens?
Instalacja grzewcza w naszych domach powinna być przede wszystkim wydajna, oszczędna, efektywna. Nie bez znaczenia pozostaje również ekologiczny wymiar ogrzewania. Jakie są wady i zalety ekologicznego ogrzewania i jaki rodzaj instalacji warto wybrać? Sprawdźmy!
Pompy ciepła typu powietrze-woda
Odnawialne źródła energii cieszą się obecnie dużą popularnością i są coraz powszechniej stosowane. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy dla pomp ciepła jest obniżenie kosztów eksploatacji oraz mało skomplikowana konstrukcja i prosty montaż. Taka pompa to system, który montuje się w pomieszczeniach takich jak kotłownie, garaże, piwnice, można również pozwolić sobie na montaż zewnętrznej pompy lub pompy o bardzo stylowym designie, która może wkomponować się w przedpokój czy kuchnię, jeśli mamy taką potrzebę i możliwości.
Najlepsze w pompie ciepła jest to, że wykorzystuje ona ciepło pochodzące z powietrza. Pompy ciepła pracują z wysoką wydajnością, ponieważ czynniki zewnętrze takie jak warunki atmosferyczne czy pora dnia nie wpływają na ich pracę w tak dużym stopniu jak na pracę kolektorów słonecznych. Na wydajność wpływa jedynie temperatura powietrza zasysanego, im będzie ona wyższa tym efektywność pracy pompy będzie większa. To powoduje, że jest niezwykle ekonomiczna, a do funkcjonowania wymaga jedynie energii elektrycznej. Jej zużycie jest jednak dużo niższe niż w przypadku kotłów elektrycznych. Pompa taka ma jeszcze jedną zaletę – może służyć jako dodatkowe źródło ciepła, gdy inwestor nie chce ograniczać się tylko do niej jako jedynego źródła ogrzewania. Zalet stosowania pomp ciepła jest mnóstwo, a do najważniejszych należy zaliczyć właśnie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, czyli ekologię, a także ekonomię jeśli chodzi o nasze prywatne finanse i zużycie innych źródeł energii.
Wybierając ekologiczne rozwiązania do ogrzewania domu warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne.
Wykorzystanie energii słonecznej
Do ekologicznych sposobów zalicza się również pozyskiwanie ciepła z energii słonecznej. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego 3 proc. gospodarstw domowych wykorzystuje kolektory słoneczne do ogrzania domu, jednak możemy zauważyć tendencję wzrostową. To coraz bardziej popularne rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Zestaw solarny składa się z kolektorów słonecznych montowanych na dachach domów i zbiornika magazynującego wodę użytkową. W naszym klimacie zestawy solarne należy traktować raczej jako dodatkowe źródło pozyskania ciepła, które wspomaga przygotowanie c.w.u. Niestety nie zastąpi centralnego ogrzewania, ale za to pozwoli zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do przygotowania wody użytkowej (szacuje się, że w sezonie letnim do 70%, a w zimowym do 30%).
Kotły na biomasę
Biomasa jest dobrą alternatywą dla popularnego w naszym kraju paliwa, czyli węgla. Z biomasy produkowane jest paliwo – granulat z wiórów, słomy czy trocin. Ogrzewanie peletem jest wbrew pozorom komfortowe. Niewielkie rozmiary granulatu pozwalają łatwo go dozować, co sprawia, że kotły na biomasę nie odstępują wygodą kotłom na olej opałowy. Spalając biomasę możemy pozyskać dużą ilość ciepła i ograniczyć powstawanie gazów cieplarnianych. Dwutlenek węgla jest pochłaniany przez rośliny hodowlane, dzięki czemu nie zagraża środowisku naturalnemu. Dużą zaletą biomasy jest również dużo mniejsza zawartość siarki, w przeciwieństwie do ropy czy węgla kamiennego. Takie ogrzewanie ekologiczne jest stosunkowo tanie, jednak należy pamiętać, że dużym wydatkiem jest dobrej jakości kocioł na pelety z podajnikiem.
Kotły kondensacyjne
Coraz większa świadomość ekologicznych rozwiązań niesie za sobą powstanie kotłów grzewczych nowej generacji, czyli kondensacyjnych. Taki rodzaj ogrzewania gazowego jest bardzo wydajny. Zostaje wykorzystane nie tylko ciepło, które powstanie podczas spalania, ale również kondensacji pary wodnej. Kotły kondensacyjne są w stanie pobrać i wykorzystać niemal w całości ciepło zawarte w spalinach i przekształcić na ciepło grzewcze. Coraz więcej renomowanych producentów (np. Immergas) dba o rozwiązania mające na celu ogrzewanie ekologiczne i dużą oszczędność podczas użytkowania.