Czy ogrzewanie podłogowe w sypialni ma sens? Doradzamy
Ogrzewanie podłogowe w sypialni to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Przy odpowiednio dobranej instalacji daje ogromny komfort cieplny. Jednak każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Czy warto montować ogrzewanie podłogowe w sypialni?
Ogrzewanie podłogowe w sypialni – elektryczne czy wodne?
Decydując się na ogrzewanie podłogowe w sypialni możemy zdecydować się na jeden z dwóch wariantów – elektryczne lub wodne. Oba rozwiązania dają równomierny rozkład temperatury w całym pokoju oraz duży komfort cieplny. Wybierając ogrzewanie podłogowe elektryczne nie ma konieczności wykonania instalacji wodnej i stworzenia kotłowni, oczywiście, gdy ten rodzaj ogrzewania jest jedynym. Sterowanie odbywa się w wygodny sposób przy użyciu termostatu, który może być zainstalowany w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu system grzewczy zużywa określoną ilość energii potrzebną do ogrzania sypialni. Jednak mimo wszystko cieszy się mniejszym zainteresowaniem ze względu na wysokie koszty eksploatacyjne w porównaniu do ogrzewania wodnego. Drugie rozwiązanie wymaga decyzji na etapie projektowania domu, kiedy mamy możliwość podniesienia poziomu podłogi.
Jaki rodzaj posadzki sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym?
Jaki rodzaj posadzki jest najbardziej korzystny montując ogrzewanie podłogowe? Sypialnia jest miejscem, gdzie najczęściej stosujemy podłogę drewnianą lub kładziemy panele. Jednak wybór jest ograniczony. Należy zastosować drewno klejone warstwowo, które jest odporniejsze na zmiany temperatury. Lite drewno zdecydowanie się nie sprawdzi. Trzeba również wziąć pod uwagę parametry drewna, które pozwolą na efektywne ogrzewanie podłogowe. Sypialna jest pomieszczeniem, gdzie rzadko układamy płytki ceramiczne, jednak są one najlepszym rozwiązaniem. Ze względu na swoje właściwości i możliwość klejenia bezpośrednio do wylewki, umożliwiają w optymalny sposób ogrzać pomieszczenie.
Producenci płytek ceramicznych zadbali o bogatą ofertę wzorów i kolorów – dostępne są nawet takie, które wiernie naśladują drewniane deski. A co z panelami? Można je zastosować, jeżeli producent daje taką gwarancję. Jednak nie będzie to rozwiązanie tak efektywne jak w przypadku płytek ceramicznych. Miłośnicy dywanów i wykładzin mogą poczuć się zawiedzeni, ponieważ nie należy ich uwzględniać podczas aranżacji wnętrza. Warto również wybrać meble na nóżkach, w celu maksymalnego wykorzystania powierzchni grzewczej.
Wady i zalety ogrzewania podłogowego w sypialni
Montując ogrzewanie podłogowe w sypialni, musimy liczyć z plusami i minusami tego rozwiązania.
Wady ogrzewania podłogowego w sypialni:
- Wolniejsze ogrzewanie się pomieszczenia – najpierw nagrzać musi się podłoga.
- Stosunkowo drogie koszty instalacji i eksploatacji (zależnie od źródła ciepła).
Zalety ogrzewania podłogowego w sypialni:
- Bezwładność termiczna, czyli wydłużony czas wychładzania pomieszczenia.
- Akumulacja dużej ilości ciepła na całej lub prawie całej powierzchni podłogi.
- Możliwość rezygnacji z grzejników, co uatrakcyjnia wnętrze i czyni je bardziej ustawnym.
- Niższa temperatura wody wymagana w instalacji (możliwość efektywnej współpracy z pompą ciepła).
Pozostałe cechy ogrzewania podłogowego w sypialni
Krąży również wiele opinii na temat pogorszenia stanu zdrowia mieszkańców stosujących ogrzewanie podłogowe. Sypialnia musi być pomieszczeniem komfortowym, o niższej temperaturze niż w innych częściach domu i mniejszej konwekcji powietrza. Dzięki małej różnicy temperatury powietrza i podłogi, pionowy ruch powietrza jest powolny, nie powodując unoszenia się drobin kurzu. Ponadto są mniejsze szanse na rozwój grzybów i pleśni. Prawidłowo wykonane ogrzewanie podłogowe w sypialni jest przyjazne nawet alergikom. Komfort cieplny, który daje podłogówka jest dużą wartością dla dzieci, które dużo czasu spędzają bawiąc się na podłodze. Widać, że ogrzewanie podłogowe w sypialni posiada zdecydowanie więcej zalet niż wad, należy jednak pamiętać o zatrudnieniu dobrych fachowców, ponieważ tylko prawidłowy montaż gwarantuje zadowolenie z tego systemu ogrzewania. Równie ważne są materiały wykorzystywane w ogrzewaniu podłogowym. Warto korzystać z produktów sprawdzonych producentów (np. Immergas).