Postaw na fotowoltaikę!
Okres wiosenny to idealna pora na zakup instalacji fotowoltaicznej. Czym kierować się przy zakupie? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
Instalacja fotowoltaiczna jest doskonałym sposobem na uniezależnienie się od rosnących cen energii elektrycznej. Dzięki instalacjom OZE możemy stać się producentem prądu i tym samym nie martwić się rachunkami.
Jak to działa?
Na początek kilka słów wyjaśniania. Określenie fotowoltaika oznacza technologię polegającą na przemianie światła słonecznego w energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna to system złożony z modułów (paneli fotowoltaicznych), które dzięki swoim właściwością pozwalają pozyskać energię słoneczną i przekształcić ją w prąd. Podstawą instalacji są panele fotowoltaiczne pokryte warstwą krzemu, który absorbuje promienie słoneczne. Następnie, energia słoneczna przekształcona zostaje w energię elektryczną o stałym napięciu. Dzięki inwerterowi, prąd stały zostaje przekształcony na prąd o zmiennym napięciu (czyli taki, jaki płynie w gniazdku).
O czym trzeba wiedzieć przed zakupem paneli?
Myśląc o zakupie instalacji fotowoltaicznej, musimy podjąć szereg istotnych decyzji, dzięki którym inwestycja przyniesie nam oczekiwane korzyści.
Efektywna instalacja fotowoltaiczna to taka, która wygeneruje optymalną ilość energii elektrycznej dopasowaną do naszych potrzeb. Aby tak się stało, powinna składać się z dobrej jakości paneli fotowoltaicznych a jej montażem musi zająć się fachowa firma wykonawcza.
Kompleksowo wykonana usługa pozwoli na uniknięcie błędów na etapie kalkulacji i doboru wielkości instalacji, rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych czy realizacji inwestycji.
Panel panelowi nierówny
Przegląd rynku powinno się rozpocząć od zapoznania się z ofertą paneli fotowoltaicznych, bo to one w głównej mierze odpowiadają za skuteczność instalacji. Tu warto zaufać czołowym producentom, którzy nie tylko pracują nad udoskonalaniem technologii ale także mogą zapewnić wyspecjalizowane wsparcie zarówno przed jak i po sprzedaży. Obecnie na rynku najbardziej popularne są panele wytworzone z ogniw mono oraz polikrystalicznych. Różnią się rodzajem budowy oraz procesem produkcji. W przypadku systemów opartych na panelach monokrystalicznych, ogniwa wytwarzane są z jednego kryształu. Moduły monokrystaliczne są trwałe, mają wysoką sprawność i wysoki koszt produkcji. To z kolei przekłada się na wyższą cenę dla klienta końcowego. W przypadku paneli polikrystalicznych, krzem jest najpierw rozpuszczony a następnie wtłoczony do modułu. Proces produkcji jak i materiał jest dużo tańszy (w stosunku do monokrystalicznego), w związku z czym cała instalacja jest tańsza.
W praktyce, mimo uznania wyższej sprawności instalacji opartej na ogniwach monokrystalicznych, większość inwestorów decyduje się na zakup instalacji polikrystalicznej (niższy koszt zakupu przy relatywnie niewielkiej różnicy sprawności). Poza panelami, każda instalacja musi posiadać inwerter (tzw falownik), czyli urządzenie zmieniające prąd stały (wygenerowany w panelu) na prąd zmienny (o zmiennym napięciu – taki, który płynie w gniazdkach).
Wsparcie i dobry serwis
W przypadku systemów fotowoltaicznych ważne jest wsparcie przed i po zakupie. Decydując się na zakup instalacji dużego producenta, mamy pewność, że kupimy urządzenia dobrej jakości, wyprodukowane z dobrych materiałów. Bardzo ważna jest również opieka w okresie gwarancji. Obecnie, dobrej jakości panele objęte są coraz dłuższą gwarancją (10-15 lat na panel i nawet do 25 lat na określoną sprawność). Im dłuższa gwarancja producenta, tym większa pewność dla użytkownika, że panele wykonane zostały z wysokiej jakości komponentów i spełniają najwyższe standardy wykonania. Sama długość gwarancji nie powinna być jednak wyznacznikiem. Przed wyborem firmy, warto zorientować się, jak wygląda sieć serwisowa (w Polsce oraz w okolicy), jak z dostępnością części zamiennych? Rzetelna firma to taka, która zaoferuje wsparcie również po zakupie instalacji. I nie zostawi w potrzebie, kiedy pojawi się problem czy awaria.
Co z wyborem lokalizacji?
Wybraliśmy już rodzaj systemu, producenta i firmę wykonawczą. Kolejnym krokiem jest decyzja, gdzie zamontujemy naszą instalację. Mamy do wyboru dwie możliwości. Panele PV mogą być zamontowane bezpośrednio na dachu lub bezpośrednio na ziemi. Każde z rozwiązań ma plusy i minusy. Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu pozwala wykorzystać dostępną powierzchnię bez ingerencji w architekturę. Niestety, nie zawsze jest jednak taka możliwość. Często nie pozwala na to kąt nachylenia dachu, rodzaj konstrukcji lub zbyt mała jego powierzchnia. W takiej sytuacji alternatywą jest montaż instalacji na specjalnych stelażach na terenie przy domu. To rozwiązanie wymagające m.in sporej powierzchni działki – wolnej i niezacienionej, jak również odpowiedniej lokalizacji.
Budżet, czyli ile to kosztuje
Koszt średniej wielkości instalacji fotowoltaicznej zaczyna się od ok 15-20 tys. zł i w zależności od użytych materiałów może wynieść nawet i 30 tys. zł. Cena rośnie wraz z liczbą paneli (im wyższa, tym większy ostateczny koszt). Mimo dość wysokich kosztów inwestycji, instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ze względu na rosnące koszty energii elektrycznej, trend ten będzie się nadal rozwijał.