Inteligentny dom, czyli nowoczesne ogrzewanie domu
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ponad 70 proc. energii zużywanej w gospodarstwach domowych przypada na ogrzewanie. Inteligentne rozwiązania w domach nie tylko ułatwiają życie i poprawiają komfort mieszkańców, ale również pozwalają obniżyć koszty eksploatacji. Inteligentne systemy grzewcze są przyszłością nowoczesnych domów. Co warto o nich wiedzieć?
Niezależne strefy grzewcze
Każdy z domowników może mieć inne preferencje odnośnie temperatury swojej przestrzeni. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom każde pomieszczenie może mieć niezależną, indywidualnie dobraną temperaturę. Jest to o tyle komfortowe, o ile pokoje usytuowane w różnych częściach domu wymagają różnej ilości dostarczonego ciepła. Zależy to od pory dnia i nasłonecznienia pomieszczeń. Tego nie da się osiągnąć tradycyjnymi metodami. Co więcej, taki rodzaj utrzymywania temperatury w różnych pomieszczeniach bądź zmniejszania w przypadku nieobecności domowników w znacznym stopniu przyczynia się do oszczędności.
W jaki sposób policzyć oszczędności w lekkim uproszczeniu? Załóżmy, że na zewnątrz utrzymuje się temperatura 0°C, a dom podzielimy na dwie strefy. Przy jednostrefowym ogrzewaniu utrzymujemy w całym budynku temperaturę na poziomie 20°C. Obniżając temperaturę o 2°C w strefie, która nie wymaga wysokiej temperatury zmniejszamy zapotrzebowanie na energię o 5%.
Regulatory pogodowe
Regulatory pogodowe optymalizują pracę wieloobiegowych instalacji c.o., kotłów oraz sterują przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Uzależniają one pracę kotła gazowego od temperatury panującej na zewnątrz. Działają na prostej zasadzie – im niższa temperatura na zewnątrz, tym wymagana jest wyższa temperatura wody grzewczej. Regulatory pogodowe bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku ogrzewania podłogowego, uwzględniając bezwładność cieplną budynku.
Sterowanie parametrami wymaga zastosowania dodatkowych czujników temperatury dla każdego obiegu grzewczego. Jako że czujniki łączy się przewodem elektrycznym z głównym regulatorem, może sprawiać to pewne trudności i podnieść koszty instalacji (szczególnie jeżeli ściany są już wykończone).
Inteligentny dom to oszczędność długoterminowa
Wysoki komfort w domu może zostać utrzymany przy maksymalnie niskim nakładzie energii. Możemy obniżyć temperaturę w porze nocnej, w niezamieszkałych pomieszczeniach lub podczas nieobecności jednego z domowników. Gdy obniżymy temperaturę o kilka stopni możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście procent energii. Ponadto inteligentny dom daje nam bardzo duże poczucie bezpieczeństwa. Przykładowo, podgrzewanie schodów wejściowych przeciwdziała oblodzeniu i możliwości poślizgnięcia się domowników.
Zarządzanie ogrzewaniem na odległość
Szczególnie mroźną porą marzymy o powrocie do ciepłego, przytulnego domu. Często chcąc zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, przykręcamy grzejniki, wychładzając dom. Nie trzeba rezygnować z komfortu na rzecz oszczędności, a zapewni to oczywiście inteligentny dom. Ogrzewanie może być sterowane zdalnie za pomocą termostatu grzejnikowego WI-FI. Do obsługi wystarczy jedynie specjalna, bardzo intuicyjna aplikacja. Co więcej, możemy sterować temperaturą w domu nie wstając z fotela po ciężkim dniu.
Takie rozwiązania w inteligentnym domu dają nam nie tylko duży komfort, ale również mniejsze straty energii. Wbrew pozorom inteligentne systemy grzewcze nie są jedynie przeznaczone dla dużych, nowoczesnych domów, ale również mniejszych mieszkań. Warto wspomnieć, że aplikacje dają także wgląd w informacje odnośnie ewentualnych problemach technicznych kotła, usterek, temperatury w poszczególnych pokojach i na zewnątrz.