Pompa ciepła -inteligentne i nowoczesne źródło ogrzewania?
Systemy ogrzewania oparte na energii odnawialnej z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem. Przede wszystkim wśród konsumentów wzrasta świadomość ekologii i postaw z nią związanych. Dbałość o środowisko, jakość powietrza, rezygnacja ze złej jakości opału naturalnie wpisują się w ten nurt. Ekologia, niskie koszty ogrzewania oraz komfort użytkowania to główne zalety nowoczesnych pomp ciepła.
Opłacalna inwestycja
Poprzez swoje właściwości, pompa ciepła idealnie współpracuje z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym, które zapewnia doskonały komfort cieplny. Mimo że założenie instalacji opartej na pompie ciepła jest droższe niż systemu opartego wyłącznie na jednym, konwencjonalnym źródle ogrzewania, to w perspektywie wieloletniej oznacza oszczędności na energii i wydatkach na ogrzewanie. Inwestorzy wolą zapłacić więcej na poziomie projektu i budowy domu, by później oszczędzać na kosztach np. ogrzewania czy energii elektrycznej. Dlatego też rynek pomp ciepła stale rośnie, a klienci mają wiele możliwości wyboru.
Czym się kierować, by wybór był jak najlepszy?
Na rynku możemy wyróżnić kilka rodzajów pomp ciepła. W zależności od wykorzystanego źródła energii wyróżniamy:
- pompę ziemia-powietrze,
- woda-powietrze,
- powietrze-powietrze.
Jako że pompa oparta na energii pozyskiwanej z wnętrza ziemi wymaga sporych nakładów finansów, najczęściej klienci decydują się na typ powietrze-woda.
Energia z wody i powietrza
Pompa ciepła powietrze-woda to urządzenie, które pozyskuje energię potrzebną do ogrzania budynku lub wody użytkowej z atmosfery. Główną zaletą tego rodzaju pompy jest brak potrzeby wykonania drogich odwiertów (jak w przypadku pompy ziemia-powietrze) na początkowym etapie inwestycji oraz możliwość zamontowania urządzenia praktycznie wszędzie. Ponadto pompa powietrze-woda zajmuje mało miejsca, dlatego też można się na nią zdecydować nawet wtedy, kiedy nie posiadamy dedykowanej kotłowni!
Ze względu na budowę możemy wyróżnić kilka rodzajów pomp:
Pompa typu monoblock (Gama Immergas Audax Top), gdzie całe urządzenie mieści się w jednej obudowie a pompa instalowana jest na zewnątrz. Pompa wyposażona jest w wymiennik płytowy o wysokiej sprawności oraz pompie obiegowej. Dzięki zastosowanej w urządzeniu automatyce pompa Audax Top Erp może szybko reagować na zmiany temperatury poprzez regulację prędkości sprężarki czy pracy wentylatora. Co ważne, Audax Top może być samodzielnym źródłem ciepła, lub służyć jako element zintegrowanego systemu ogrzewania wraz z kotłem, kolektorami ciepła czy grzałką elektryczną. Dodatkowo, pompa ma dwojakie zastosowanie: zimą produkuje ciepło, latem z kolei doskonale sprawdzić się jako urządzenie do chłodzenia pomieszczeń.
Pompa typu split (Gama Immergas Magis Pro) – składa się natomiast z dwóch jednostek, wewnętrznej, w której znajduje się układ hydrauliczny i dzięki temu zabezpieczony jest przed przemarzaniem oraz zewnętrznej. Dzięki takiej budowie urządzenia pompa sprawdzi się nawet podczas srogich zim! (praca pompy możliwa jest nawet w temperaturze -20 stopni!).
Pompa do podgrzewania C.W.U (Immergas Immerwater 300 V3) – jest to stojąca pompa ciepła z 300 litrowym zasobnikiem. Dzięki różnym trybom pracy, urządzenie może podgrzewać wodę tylko za pomocą sprężarki (tryb Economy) lub dobierać źródło ciepła automatycznie, w zależności od temperatury (poniżej -7 stopni za pomocą grzałki elektrycznej a powyżej za pomocą kompresora).
W zależności od potrzeb
Czym się kierować przy wyborze? Przede wszystkim dla użytkownika istotne będzie to, do czego pompa będzie służyła. Czy będzie potrzebna tylko do podgrzewania wody użytkowej? A może stanowić będzie element większego systemu grzewczego (np. wraz z kotłem gazowym)? Liczy się także wydajność i oszczędność. Jednym z podstawowych parametrów, które powinny nas zainteresować, będzie zatem wskaźnik COP (wskaźnik wydajności energetycznej). Im wyższy wskaźnik, tym uzyskamy więcej ciepła. Dla przykładu, jeżeli COP wynosi 4, oznacza to, że na 1 kWh energii elektrycznej potrzebnej do napędu pompy ciepła, uzyskamy 4 kWh ciepła.
Jeżeli więc zdecydujemy się na system grzewczy zaprojektowany w oparciu o pompę ciepła, kocioł kondensacyjny oraz ogrzewanie podłogowe, to w efekcie możemy osiągnąć oszczędności nawet na poziomie 50%!
Warto zdecydować się również na pompę ciepła, która współpracuje z tzw. pogodówką i będzie w czasie rzeczywistym reagować na zmieniającą się temperaturę. Dzięki temu straty ciepła będą mniejsze, a komfort cieplny w domu, utrzymany będzie na stałym poziomie.