Jak wietrzyć, by uniknąć strat ciepła?
Czy wietrzenie za każdym razem oznacza wychładzanie naszego domu? O czym należy pamiętać, by pieniądze nie uciekały nam przez okno?
Wymiana powietrza w pomieszczeniu jest rzeczą niezbędną dla naszego komfortu i dobrego samopoczucia. I nie ma tu znaczenia pora roku. Można nawet powiedzieć, że wietrzenie w sezonie grzewczym jest wręcz obowiązkowe. Głównie ze względu na niskim poziom wilgotności i złą jakość powietrza (w sezonie zimowym, ze względu na niskie temperatury wietrzymy rzadziej), ale powodów jest dużo więcej. Gotowanie, nieprzyjemne zapachy, mokre pranie ale także roztocza, grzyby, kurz – to wszystko sprawia, że cyrkulacja powietrza jest wręcz niezbędna.
Jak więc poradzić sobie z problemem? Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad, by cieszyć się świeżym powietrzem bez obaw o wysokie rachunki za ogrzewanie.
Wietrz i grzej. Byle nie jednocześnie
Podstawowa zasada powinna brzmieć następująco: jeżeli chcesz wietrzyć pomieszczenie, pozamykaj grzejniki. W jaki sposób? Można to zrobić na dwa sposoby. Tradycyjnie, zamykając każdy grzejnik przed otwarciem okien lub automatycznie za pomocą regulatora pokojowego. Można ustawić odpowiedni tryb („wietrzenie”), dzięki czemu grzejniki nie będą zwiększać mocy grzania z powodu dopływu zimnego powietrza.
Wietrz raz a porządnie
Aby uniknąć strat ciepła, powinniśmy wietrzyć rzadko ale intensywnie. W ten sposób uzyskamy komfort świeżego powietrza a po zamknięciu okien temperatura szybko wróci do zadanej wartości. Długotrwałe wietrzenie powoduje z kolei stałą utratę ciepła oraz stopniowe wychładzanie budynku.
Dlatego też najlepszą praktyką jest wietrzenie pomieszczeń np. z rana (zaraz po spaniu) lub na noc.
Na odsiecz zarazkom
Cyrkulacja powietrza to nie tylko kwestia komfortu ale również zdrowia. Pomieszczenia takie jak kuchnia czy łazienka są narażone na rozwój pleśni i grzybów. Sprzyja temu wilgoć, wysoka temperatura oraz para wodna. Brak dobrej wentylacji może być przyczyną rozwijania się drobnoustrojów i grzybów a w efekcie narażenia domowników na choroby m.in. układu oddechowego. Zimą, gdy rzadko otwieramy okna, porządne wietrzenie jest wręcz niezbędne.
A może rekuperacja?
Co jednak w sytuacji, gdy powietrze za oknem jest bardzo zanieczyszczone? Gdy smog może być dużo bardziej niebezpieczny dla naszego zdrowia niż zaduch w domu? Wtedy na pomoc przychodzi technologia.
Rekuperator to zaawansowane urządzenie, którego działanie polega na wymianie powietrza a konkretnie na usunięciu zużytego powietrza i nawiewie świeżego. Dodatkowo, w przypadku tego rodzaju wentylacji nie występuje zjawisko strat ciepła, ponieważ zimne powietrze z zewnątrz ogrzewa się od wywiewanego zużytego powietrza. Dzięki temu jest świeże ale również ciepła, co oznacza, że nie wychładza pomieszczenia. System sprawdzi się również latem, kiedy rekuperacja zadziała jak klimatyzacja. Wysoka temperatura z zewnątrz zostanie obniżona poprzez kontakt z niższą temperaturą powietrza wychodzącego z domu.
WARTO WIEDZIEĆ:
Zjawisko rekuperacji – jest to proces odzyskania energii z wydalanego, zanieczyszczonego powietrza. Proces jest ciągły, trwa cały czas, bez potrzeby otwierania okien, tradycyjnego wietrzenia. A w efekcie bez strat ciepła i wyziębiania budynku.
Zalety:
- obniżenie kosztów eksploatacji budynku
- niskie koszty ogrzewania
- świeże, komfortowe powietrze w każdym pomieszczeniu przez cały rok
- brak owadów w domu (much, komarów)
Wentylacja na lata
Rozwiązanie idealne? Prawie. Trzeba bowiem pamiętać, że system rekuperacji najlepiej sprawdzi się, jeżeli zostanie zaprojektowany na początku procesu budowy budynku. Dzięki temu parametry dobrane zostaną w sposób optymalny. Trzeba mieć na uwadze, że jest to rozwiązanie dość drogie (szczególnie na etapie inwestycyjnym, kiedy instalacja w domu musi być zaprojektowana pod ten typ wentylacji).
Ponadto, rekuperator sprawdzi się tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio dopasowany do potrzeb i możliwości domowników. Moc urządzenia musi być na tyle duża, by wentylacja mogła być utrzymana na prawidłowym poziom w całym budynku. Jeżeli moc urządzenia będzie zbyt niska – cyrkulacja powietrza będzie niewystarczająca a w pomieszczeniach może pojawić się wilgoć a w miarę upływu czasu także rozwinąć grzyb.
Podsumowując: rekuperator spełni swoją rolę w budynku, który jest dobrze zaizolowany i nie ma strat ciepła. Bardzo ważna jest również lokalizacja urządzenia. Rekuperator powinien znajdować się w ogrzewanym pomieszczeniu. Tylko w takich warunkach będzie mógł pracować w sposób optymalny.
Jakie korzyści?
Zakup dobrej klasy urządzenia do rekuperacji pozwoli na osiągnięcie wysokiego komfortu użytkowania (nie ma potrzeby wietrzenia, eliminujemy brzydkie zapachy). Rekuperator zapewni nam również spore oszczędności na kosztach ogrzewania a w efekcie obniży koszty eksploatacji. W przypadku tego typu wentylacji rzadko występują straty ciepła a odzysk ciepła z urządzenia, zapobiega wyziębieniu pomieszczeń. W domu przez cały czas przebiega komfortowa wymiana powietrza.