Nasilona alergia w okresie grzewczym? Stwórz klimat, który wyjdzie Ci na zdrowie!
Wysoka temperatura w pomieszczeniach, suche powietrze, kurz. Sezon grzewczy to prawdziwa zmora dla alergików. Co zrobić, by nadejście chłodnych dni nie zwiastowało zaostrzenia choroby?
Szacuje się, że różnego rodzaju alergie dotykają niemal co drugą osobę na świecie. Niestety, nie wszystkie alergeny dadzą się jednak łatwo wyeliminować. Tymi szczególnie kłopotliwymi są m.in. kurz czy roztocza.
Jakie są najczęstsze objawy tego typu alergii? Duszności, uporczywy kaszel, łzawienie oczu, nieżyt nosa, kichanie. W efekcie prowadzą one do pogorszenia samopoczucia, bólu głowy, spadku koncentracji. Nie można ich bagatelizować, ponieważ alergia może przekształcić się nawet w dolegliwości astmatyczne. Dolegliwości można zminimalizować poprzez próbę wyeliminowania alergenów. Jednak w przypadku alergii na kurz nie mamy dobrych informacji. Niezależnie od tego, jak bardzo będziemy dbać o czystość i porządek, nigdy nie uda się nam wytworzyć idealnie sterylnego środowiska. Jak więc poradzić sobie z problemem?
Czysto jak w laboratorium
Przy alergiach i uczuleniu na kurz czy roztocza, absolutnym priorytetem jest utrzymanie w domu niemal sterylnych warunków. Dom powinien być czysty, powierzchnie odkurzane i myte kilka razy dziennie. Ważne, by dom pozbawiony był grubych dywanów, zasłon, ciężkich tkanin ale także np. bibelotów, figurek, sztucznych kwiatów. Wszystkie tego typu przedmioty zbierają kurz i nie polepszają stanu zdrowia alergików. Dlatego też najlepszą receptą na zmniejszenie dolegliwości, jest pozbycie się zbędnych dekoracji, które mogłyby stać się siedliskiem alergenów.
Ogrzewanie po nowemu
Kolejną bardzo istotną kwestią jest ogrzewanie. O ile latem alergicy mogą w zależności od potrzeb wietrzyć mieszkanie, o tyle w sezonie grzewczym nie jest to takie proste. Po pierwsze ważne aby utrzymać komfort cieplny w domu (co oznacza włączenie ogrzewania), z drugiej strony bardzo ważna jest także odpowiednia wilgotność.
Co ciekawe, alergia może nasilać się w zależności od rodzaju ogrzewania. Najbardziej sprzyjający kurzowi oraz roztoczom jest z pewnością tradycyjny system ogrzewania oparty na konwekcyjnych grzejnikach żeberkowych. Na rozwój alergenów wpływa tutaj budowa – między innymi chropowata struktura, zakamarki, ciężko dostępne miejsca. Jeżeli nie możemy zmienić typu ogrzewania, warto przemyśleć wymianę grzejników np. na płytowe. Dzięki temu zredukujemy możliwość osiadania kurzu oraz roztoczy a czyszczenie takich kaloryferów będzie dużo łatwiejsze. Bardzo dobrym wyborem jest instalacja ogrzewania podłogowego. Ten typ charakteryzuje się dużo niższą temperaturą wody w instalacji (maksymalnie 55 stopni Celsjusza) a przede wszystkim brakiem naściennych grzejników. Co istotne dla alergików, przeważnie przy tego rodzaju ogrzewaniu, na podłogę wybiera się płytki lub specjalnie przystosowane panele podłogowe, które dobrze przewodzą ciepło. Takie powierzchnie są też łatwe do utrzymania w czystości a przez to higieniczne. W przypadku ogrzewania podłogowego nie ma również problemu z unoszącym się kurzem.
Zadbaj o wilgotność
Ogrzewanie to jednak nie wszystko. W sezonie grzewczym problemem dla alergików jest również suche powietrze, które trzeba (niezależnie od alergii czy też jej braku) nawilżać. Oczywiście, posiadając tradycyjne grzejniki, można pokusić się o umieszczenie na nich pojemników z wodą. Dzięki takiemu rozwiązaniu, woda będzie parować i nawilżać pomieszczenie. Ten typ jest jednak mocno ograniczony – efekt nawilżenia jest krótkotrwały i występuje na bardzo małej przestrzeni.
Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zakup elektronicznego nawilżacza powietrza. Ten może być parowy lub na ultradźwięki. Dobry sprzęt będzie posiadał tzw higrometr (mierzy wartości), higrostat, czyli czujnik wilgotności (włączy się lub wyłączy gdy poziom wilgotności przekroczy normę), dobry filtr (HEPA lub pokrewny) oraz możliwość ustawienia częstotliwości oraz strumienia pary. Ostatni parametr jest bardzo istotny dla alergików. Filtr HEPA skutecznie zatrzymuje pył, kurz a nawet grzyby czy pierwotniaki.
Oczyszczaj powietrze
Przy alergicznych dolegliwościach (ale również ze względu na zanieczyszczone powietrze), warto zainwestować także w oczyszczacz powietrza. Takie urządzenie zasysa zanieczyszczone powietrze z otoczenia, filtruje je a następnie oddaje oczyszczone. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli (od prostych po urządzenia zaawansowane). Ponownie jednak jednym z kluczowych parametrów jest filtr HEPA. To właśnie on odpowiedzialny jest za zatrzymanie wszystkich szkodliwych dla zdrowia substancji i związków występujących w powietrzu.
Ponadto, poza właściwościami filtrującymi, oczyszczacze mogą pełnić funkcję np. jonizatorów czy nawilżaczy powietrza. Droższe modele posiadają również dedykowaną aplikację mobilną, która umożliwia monitorowanie stanu powietrza w domu oraz sterowanie urządzeniem na odległość.
WARTO WIEDZIEĆ:
Oczyszczacz powietrza usunie:
- kurz
- pył
- roztocza
- grzyby
- zanieczyszczenia smogowe
- bakterie
- wirusy