Odetchnij z ulgą, czyli 5 rad, jak dbać o czyste powietrze
Zanieczyszczone powietrze jest dość dyskretnym wrogiem naszego zdrowia i cichym zabójcą. Rocznie na skutek chorób wywołanych w ten sposób umiera średnio 45 tysięcy Polaków, o czym świadczą dane Ministerstwa Środowiska. Chociaż większość z nas nie ma wpływu na zanieczyszczenia generowane przez zakłady przemysłowe, możemy zdziałać dla czystego powietrza więcej niż nam się wydaje poprzez nasze codzienne wybory i pragmatyczne decyzje.
Zanieczyszczenia powietrza mogą powodować:
- Alergie
- Zaburzenia pracy wątroby
- Choroby płuc
- Bóle głowy
- Niedokrwienie serca
Wymiana przestarzałego pieca
Ważnym źródłem zanieczyszczeń powietrza jest niska emisja, czyli pochodząca z budynków jednorodzinnych. Ich właściciele stoją przed wyborem metody ogrzewania domu. Im nowocześniejszą technologię zastosujemy do tego celu, tym emisja szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery będzie oczywiście niższa. Ogrzewanie budynku przy pomocy pompy ciepła, kolektorów słonecznych czy energii elektrycznej to zwykle raczej nieopłacalna inwestycja, chyba że chodzi o nowoczesne domy pasywne, które charakteryzują się minimalnymi stratami ciepła.
W większości budynków decydujemy się jednak najczęściej na paliwa stałe lub gaz. Ten ostatni to z pewnością wybór relatywnie przyjazny dla środowiska, zwłaszcza gdy wyposażymy budynek w nowoczesny kocioł kondensacyjny, który doprowadza do skraplania pary wodnej i w ten sposób uzyskuje wydajność wyższą o nawet 15% w stosunku do tradycyjnego pieca gazowego, nie wspominając już o węglowym. Oznacza to w praktyce, że ogrzewając dom o powierzchni 150 m kwadratowych, w sezonie grzewczym zamiast wydawać 5,5 tys. zł na gaz, wydamy zaledwie 4,5 tys. (źródło) Przy wymianie przestarzałego kotła na paliwo stałe oszczędności będą jeszcze wyższe! Co ciekawe, taką modernizację można obecnie przeprowadzić przy wsparciu ze środków publicznych w ramach programu Czyste Powietrze. Dbałość o środowisko idzie w parze z troską o domowy budżet.
Program Czyste Powietrze przewiduje dofinansowanie m.in. na:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Termoizolacja budynku
Podobny efekt uzyskamy decydując się na poprawę termoizolacji budynku, która przy okazji również jest objęta wsparciem programu Czyste Powietrze. Pole manewru jest naprawdę szerokie. Ocieplenia mogą wymagać nie tylko ściany zewnętrzne, ale także dach, ściany fundamentowe i piwniczne. Wiele możemy zdziałać wymieniając stare okna i drzwi na nowe. To inwestycje, które zwrócą się po kilku latach, a przy okazji zadbamy o czystość powietrza i własne zdrowie.
Nie daj się truć
W chłodniejszych porach roku przechadzając się ulicami miasta napotykamy na bardzo nieprzyjemne zapachy wydobywające się z kominów. Takich nie wydziela węgiel, gaz, ani inne tradycyjne paliwa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że właściciele budynków spalają śmieci i inne odpady. Te zaś zanieczyszczają powietrze wieloma trującymi, a nawet rakotwórczymi substancjami. Proceder można także rozpoznać po wydobywającym się z komina czarnym lub bardzo ciemnym dymie. Palenie śmieci jest nielegalne i grozi za nie grzywna. Ze względu na wysoką szkodliwość zanieczyszczonego w ten sposób powietrza, należy zgłosić palenie śmieci na przykład straży miejskiej.
Dbaj o zieleń
Sojusznikami w walce o czyste powietrze są rośliny, które pochłaniają nie tylko dwutlenek węgla, ale także wiele groźnych zanieczyszczeń. Warto więc dbać o zieleń znajdującą się w naszej najbliższej okolicy, sadzić drzewa i krzewy we własnym ogrodzie, a także uprawiać rośliny doniczkowe. Dodatkowym bonusem będzie oczywiście przyjemny efekt wizualny. Nie zapominajmy także, że kolor zielony ma właściwości uspokajające.
Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń:
- Paproć
- Dracena
- Skrzydłokwiat
- Fikus
- Zielistka Sternberga
- Palma
- Wężownica
- Gerbera Jamesonii
Nie zawsze samochodem
Samochody to kolejne ważne źródło zanieczyszczeń powietrza, zaliczane do średniej emisji. Także auta elektryczne wbrew pozorom nie są przyjazne środowisku, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w Polsce większość energii elektrycznej pochodzi ze spalania węgla. Dlatego warto rozważać częściową rezygnację z samochodu. Co prawda nikt nie lubi podróżować do pracy zatłoczonym autobusem. Niektórzy mają jednak do dyspozycji całkiem wygodne i przede wszystkim szybsze od aut poruszających się po zakorkowanych ulicach środki transportu. Należą do nich między innymi niektóre linie tramwajowe, szybka kolej miejska i metro.
Wiosną, latem i wczesną jesienią warto korzystać z roweru, jeśli nie w drodze do pracy, to na przykład do sklepu lub w odwiedziny do przyjaciół. Przejażdżka zrobi dobrze naszemu organizmowi, a jednocześnie nie zrobi krzywdy środowisku, bo nie wpłynie negatywnie na czystość powietrza.