Kilka rad, jak radzić sobie ze smogiem
Smog to nasz wielki nieprzyjaciel, i wszyscy już o tym doskonale wiemy od przedszkola. Czy są jednak sensowne sposoby, w które możemy bronić się przed smogiem? Jak najbardziej. Zastanówmy się więc wspólnie, co zrobić, aby ograniczyć wpływ złowieszczej szarej chmury na nasze życie i zdrowie.
Zamaskuj się!
Maska antysmogowa to dobry i prosty sposób na ograniczenie wdychania toksycznych drobin. Dobra wiadomość jest taka, że nawet założenie na nos i usta grubszej bawełnianej chustki zmniejsza ilość smogu, która dociera do naszych płuc – aczkolwiek niestety tylko o około 30%. Dużo lepiej radzą sobie maski bezpyłowe i dla osób pracujących w warunkach niebezpiecznych, które możemy dostać w hipermarketach budowlanych. Istnieją także specjalistyczne maski do walki ze smogiem, są one jednak już droższe i zazwyczaj produkowane w kilku rozmiarach. Warto przeczytać przed zakupem, jakie parametry ma dana maska, i jaki stopień ochrony oferuje (szukajcie oznaczenia HEPA, P3 lub N99), żeby nie kupić reklamowanego szeroko produktu, który okaże się bublem i zmusi nas do ponownych zakupów i utraty pieniędzy. Pamiętaj, że Twój pupil także jest wrażliwy na zanieczyszczone powietrze, więc bierz go pod uwagę, gdy wychodzicie z domu!
Spaceruj po deszczu
Jeśli w Twojej okolicy stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest wysokie, wybieraj się na spacery (z psem lub samotnie) po deszczu lub gdy spadnie śnieg. Drobiny wody w postaci kropli lub kryształków lodu zabierają ze sobą toksyny i pył węglowy, i opadają z nim na ziemię, dzięki czemu oddychamy nieco czystszym powietrzem – ten efekt jest szczególnie spektakularny, jeśli obejrzymy zdjęcia miasta przed i po deszczu. Aby mieć pewność, jakie są aktualnie wskaźniki smogowe, sprawdź najnowsze pomiary w internecie lub na aplikacji mobilnej: wiarygodnymi źródłami są na przykład Airly, strona Inspekcji Ochrony Środowiska, oraz witryny gmin i powiatów, na których coraz częściej pojawiają się dane dotyczące czystości powietrza. Dzięki tym informacjom będziesz w stanie nie tylko zaplanować trasę spaceru, ale i przewidzieć, jak sytuacja będzie rozwijać się w przeciągu następnych dni. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z chorobami układu krążenia, oddechowego, i starszych. Jeśli Twój samorząd lokalny nie oferuje Ci takich informacji, rozważ wizytę w urzędzie gminy i złóż wniosek o założenia czujnika jakości powietrza!
Co możesz jeszcze zrobić?
Pamiętaj, że ochrona siebie i świata przed smogiem zaczyna się w domu i od Twoich decyzji. To, w jaki sposób ogrzewasz dom jest bardzo istotne, ponieważ nie tylko dokładasz cegiełkę do całokształtu jakości powietrza, ale i dajesz dobry lub zły przykład innym! Jeśli nadal zapewniasz sobie ciepło w tradycyjny sposób i spalasz drewno lub węgiel, to rozważ zastąpienie tych metod piecem gazowym. W ten sposób ograniczysz ilość szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery i uchronisz siebie oraz innych przed smogiem. Pełną ofertę pieców gazowych Immergas znajdziesz na stronie www.immergas.pl – konsultanci z chęcią pomogą Ci przy wyborze odpowiedniego pieca dla Twojego domu lub mieszkania!