Rośliny oczyszczające powietrze – co warto wiedzieć?
Zanieczyszczenie powietrza to jeden z głównych czynników oddziałujących na nasze zdrowie. Może powodować choroby układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, a nawet przyczyniać się do powstawania groźnych nowotworów. Nie tylko smog potrafi być zabójczy, ale również szkodliwe substancje krążące w naszym domu. Aby stworzyć wewnątrz pomieszczeń odpowiedni mikroklimat, warto zdecydować się na hodowlę roślin doniczkowych, które mają silne właściwości oczyszczające powietrze.
Jakie zanieczyszczenia powietrza mogą nam szkodzić?
Według raportu „Analiza przyczyn wzrostu liczby zgonów w Polsce w 2017 roku” przygotowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia ponad 44 tys. osób w 2017 roku zmarło z powodu zanieczyszczenia powietrza*. Nie tylko smog jest ogromnym problemem Polaków, ale również krążące w domu szkodliwe substancje takie jak benzen, amoniak, ksyleny, trichloroetylen i aldehyd mrówkowy. Średnio w ciągu minuty wdychamy od 8 do 10 litrów powietrza przyjmując ogromne dawki zanieczyszczonego powietrza. Związki lotne uwalniane są z otaczających nas mebli, sprzętów, pokryć podłogowych i ściennych czy środków czystości.
Oddychanie skażonym powietrzem powoduje m.in. choroby układu oddechowego. Płuca to największy obszar, przez który stykamy się z zanieczyszczonym powietrzem. Szkodliwe pyły trafiające do płuc znacząco osłabiają nasz mechanizm obronny, a także mogą powodować astmę lub raka. Skażone powietrze wpływa również na nasz układ krążenia osłabiając funkcje mięśnia sercowego. Jak możemy bronić się przed szkodliwym wpływem substancji lotnych w domu oraz smogiem? Rozwiązaniem są rośliny doniczkowe, które skutecznie absorbują szkodliwe substancje z powietrza.
Rośliny doniczkowe – naturalny sposób na zdrowe powietrze
Rośliny działają jak naturalne filtry niwelujące drobnoustroje, toksyny w powietrzu oraz alergeny. Ich siła oddziaływania jest zależna od gatunku. Dowiedziono, że tylko niektóre rośliny przejawiają wyjątkowe właściwości. Nie tylko pobierają dwutlenek węgla, ale również toksyczne substancje (ksylen, toluen, formaldehyd, styren, benzen, amoniak) przez aparaty szparkowe na liściach. Dzięki obecności roślin można wyeliminować nawet kilkanaście miligramów zanieczyszczeń na godzinę. Które z nich mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie?
Paproć
To jedna z najzdrowszych roślin, które powinniśmy przechowywać w domu. Dobrze nawilża powietrze, wydziela dużo tlenu oraz pochłania szkodliwe związki (ksyleny, formaldehyd). Paprotka lubi miejsca o średnim stopniu zanieczyszczenia. Warto ją mieć obok ekranu telewizora, przy komputerze oraz w sypialni.
Dracena
Jest bardzo prosta w hodowli. Powinna stać w jasnym, ale nie ostro nasłonecznionym miejscu. Potrafi neutralizować zanieczyszczenia oraz absorbować związki takie jak formaldehyd, obecny w niektórych kosmetykach i plastiku.
Zielistka Sternberga
Jest jedną z najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych. Powinna stać w miejscu o średnim stopniu nasłonecznienia. Potrafi usuwać ksyleny i formaldehyd krążący w powietrzu.
Skrzydłokwiat
Roślina, która oprócz bujnych liści skrywa kwiaty o delikatnym zapachu. Powinna być uprawiana w zacienionych miejscach. Bardzo dobrze usuwa z pomieszczenia substancje trujące zawarte w dymie tytoniowym.
Fikus
Roślina nie tylko spełnia funkcję ozdobną, ale również pochłania większość toksyn z powietrza. Można ją hodować w pobliżu widnych okien, jak i w zacienionych miejscach.
Gerbera jamesonii
Gerbera jest uważana za roślinę trudną w pielęgnacji. Jednak jej właściwości zachęcają do podjęcia tego wyzwania. Dobrze nawilża powietrze oraz usuwa trichloroetylen, ksyleny, formaldehyd, benzen.
Palma
Jest łatwa w uprawie. Potrzebuje jedynie dużo światła i niewiele wilgoci. Pochłania groźne związki z dymu tytoniowego oraz duże ilości substancji chemicznych: benzenu, ksylenu i formaldehydu.
Sansewieria (wężownica)
Aby rozpocząć proces fotosyntezy nie potrzebuje dużo światła. Produkuje tlen nawet w nocy oraz pochłania substancje toksyczne – benzen, formaldehyd.
Rośliny doniczkowe nie tylko są wspaniałą ozdobą domu. Pełnią znacznie ważniejszą funkcję oczyszczającą powietrze. Dzięki nim stworzymy w naszym domu przyjemny mikroklimat, który korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie psychiczne, obniżając poziom stresu.
* https://smoglab.pl/raport-nfz-glowna-przyczyna-wiekszej-umieralnosci-w-polsce-w-2017-roku-byl-smog/