Jak walczyć ze smogiem w domu? Miernik jakości powietrza
Walka ze smogiem powinna zaczynać się w naszym domu. Kontrola jakości powietrza i oczyszczanie go to najważniejsze działania, od których powinniśmy zacząć. Sprawdź, w jaki sposób skutecznie możemy walczyć z zanieczyszczeniem powietrza.
Mgła, która zagraża
Smog to zanieczyszczenie powietrza w postaci gęstej, gryzącej mgły. Jednak przede wszystkim, smog, to silnie trujące, rakotwórcze związki chemiczne, które z łatwością przenikają do naszego krwioobiegu oraz układu oddechowego. W dłuższej perspektywie powodują powodują poważne choroby, w tym również nowotwory.
W jaki sposób możemy na co dzień ochronić się przed wpływem tych szkodliwych substancji? Zarówno krajowe jak i światowe organizacje zdrowia mówią jasno: im mniej czasu spędzimy oddychając zanieczyszczonym powietrzem, tym lepiej dla naszego zdrowia. Warto więc zainwestować w urządzenia, dzięki którym nasz dom stanie się oazą czystego powietrza. Ale od czego zacząć?
Po pierwsze: przejmij kontrolę
Mimo że w Polsce powstaje coraz więcej stacji pomiarowych, to ich odczyt nigdy nie będzie tożsamy z poziomem zanieczyszczeń w naszym domu. Przede wszystkim dlatego, że wyniki są uśredniane. Ponadto, poziom smogu monitorowany jest w określonym czasie. Nie jest więc to metoda precyzyjna.
Na rynku dostępne są jednak mierniki jakości powietrza, które z powodzeniem możemy zastosować u nas w domu. Takie czujniki badają stężenie pyłów zawieszonych typu PM2,5 oraz PM10. Urządzenia możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych wzwyż. Bardziej zaawansowane modele charakteryzują się większą czułości oraz odpowiednimi certyfikatami (m.in. CE oraz RoHS). Producenci oferują również czujniki wyposażone dodatkowo w stację pogodową (badającą wilgotność czy temperaturę) a nawet alarm dźwiękowy (przy przekroczonych normach).
Pomiary podawane są przeważnie w µg/m3 a użytkownik sam dokonuje wyboru, czy sensor ma podawać pomiar jakości powietrza w czasie rzeczywistym, czy też np. w cyklach 5-10 minutowych. Dobrym rozwiązaniem jest powiązanie miernika z aplikacją w telefonie. Dzięki temu, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy, możemy sprawdzić aktualny stan zanieczyszczeń w domu.
Po drugie: działaj
Kupiliśmy już miernik jakości powietrza. Mamy wiedzę o stanie powietrza w naszym domu, zdajemy sobie również sprawę z poziomu zanieczyszczeń. I co dalej? Najbardziej istotnym elementem w walce o czyste powietrze będzie… jego oczyszczanie. W domu, jak również w najbliższym otoczeniu.
Na początek powinniśmy więc zweryfikować źródła ciepła, z których korzystamy. Być może wciąż jeszcze używamy starego pieca węglowego? A może spalamy w kotle śmieci? Być może opał, który kupujemy jest niskiej jakości i zamiast dostarczać nam ciepło, pozostawia jedynie dużo popiołu? Jeżeli na pytania odpowiadamy twierdząco, to najwyższa pora zmodyfikować nasz system grzewczy. Wszystkie dane mówią bowiem jasno: to właśnie kotły starej generacji, palone śmieci oraz kiepski opał są główną przyczyną powstawania smogu! Skoro chcemy z nim walczyć, to wymiana systemu grzewczego na rozwiązanie nowej generacji, powinna być jednym z pierwszych kroków. Sprawdź sprawdzone ekologiczne produkty marki Immergas.
W domu oddychaj czystym powietrzem
Kolejnym działaniem powinna być poprawa jakości powietrza w domu. Jak to zrobić? Na początek należy ograniczyć dopływ świeżego powietrza i wietrzyć dom w porach, kiedy miernik jakości powietrza wskazuje najniższy poziom zanieczyszczeń.
Otocz się roślinami! Dowiedziono, że rośliny stanowią naturalny filtr powietrza. Im więcej roślin w domu, tym lepsze powietrze, którym oddychamy.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem (a z pewnością dużo bardziej wydajnym, zwłaszcza, jeżeli mieszkamy w domu) będzie zakup oczyszczacza powietrza.
Oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego działanie polega na przefiltrowaniu powietrza. Podczas procesu filtracji, na filtrach osadzają się zanieczyszczenia, a do pomieszczenia trafia oczyszczone powietrze. W większości przypadków, oczyszczacze wyposażone w miernik jakości powietrza oraz w filtry (zwykle to trzy rodzaje), które zatrzymują zanieczyszczenia typu: pyły, kurz, mikroby, alergeny a niektóre nawet cząsteczki formaldehydu! Najbardziej istotnym filtrem jest filtr HEPA. Jego brak oznacza, że mamy do czynienia ze sprzętem niskiej jakości.
Urządzenia przeważnie są w stanie oczyszczać powietrze w obrębie od 20 do nawet 50 m2. Przy dużych powierzchniach rozsądniejszym wyborem będzie zakup kilku mniejszych oczyszczaczy, które będą pracować równolegle. Będzie można je także niezależnie zaprogramować (np. inaczej w sypialni, a inaczej w kuchni). Jeśli możemy sobie pozwolić tylko na jeden sprzęt, najbardziej optymalnym miejscem do jego zastosowania będzie sypialna. Dlaczego? Ponieważ to tam spędzamy najdłuższą część dnia poza pracą. Tym bardziej ważne jest, by ten proces snu i regeneracji odbywał się w środowisku jak najbardziej czystym.
Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie?
Przede wszystkim bardzo istotna jest wydajność oraz zastosowane filtry. Urządzenie dobrej klasy nie będzie tanie, jednak zapewni nam skuteczny poziom oczyszczenia. Niezależnie jednak od klasy urządzenia, warunkiem prawidłowego działania jest regularna wymiana filtrów. Tylko w ten sposób można być pewnym, że powietrze jest dobrze oczyszczone, a domownicy oddychają czystym powietrzem. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak nawilżacz powietrza czy jonizator. Bardzo użyteczną funkcją jest ponadto aplikacja na telefon, która pozwala na dowolne sterowanie urządzeniem.