Program Czyste Powietrze, czyli 45 tysięcy powodów do zmian
Zanieczyszczone powietrze jest w naszym kraju bardzo poważnym problemem. Według Ministerstwa Środowiska stanowi przyczynę aż 45 tysięcy zgonów rocznie. To tak, jakby co roku z mapy Polski znikało średniej wielkości miasto powiatowe. Nadszedł czas na zmiany. Resort Środowiska za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powołał do życia program Czyste Powietrze. Do 2029 roku aż 103 miliardy złotych zostaną wydane na termomodernizację domów jednorodzinnych i bardziej efektywne zarządzanie energią.
Program Czyste Powietrze
To ogromne przedsięwzięcie będzie realizowane w latach 2018-2029. W tym czasie osoby fizyczne będące właścicielami domów jednorodzinnych lub planujące ich budowę mogą liczyć na wsparcie w formie pożyczek i dofinansowania na efektywne zarządzanie energią. Fundusze mogą zostać przeznaczone między innymi na termomodernizację budynków, a także wymianę przestarzałych pieców i kotłów na paliwo stałe. Efektem będzie znacząca redukcja, bądź całkowite wyeliminowanie szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń powstałych podczas spalania. Dotacje i pożyczki będą przydzielane w każdym z szesnastu Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Dlaczego problem zanieczyszczonego powietrza jest tak poważny, że do jego rozwiązania stworzono równie spektakularny projekt?
45 tysięcy zgonów rocznie!
Ograniczenie spalania paliw stałych i płynnych to cel, jaki nie tylko w Polsce wyznaczamy sobie już od dawna, chociaż wciąż pozostaje w tej kwestii wiele do zrobienia. Troska o środowisko to tylko jeden z argumentów przemawiających za bardziej racjonalnym i efektywnym zarządzaniem energią. Drugim, zdecydowaniem nie mniej ważnym jest troska o nasze własne zdrowie. Pyły i gazy emitowane do atmosfery na skutek spalania stanowią źródło wielu chorób. Należą do nich między innymi choroba niedokrwienna serca, schorzenia płuc, bóle głowy, alergia i zaburzenia pracy wątroby.
Najbardziej zatrważająca jest jednak statystyka, wedle której rocznie w naszym kraju aż 45 tysięcy osób umiera bezpośrednio z powodu chorób wywołanych przez zanieczyszczone powietrze! To dla przykładu około 7 razy więcej niż ofiar biernego palenia, przed którym jesteśmy ostrzegani.
Ograniczenie niskiej emisji
Oprócz zanieczyszczenia wywoływanego przez samochody, a także spalanie pochodzące z przemysłu, jednym z najważniejszych źródeł szkodliwych pyłów i gazów przedostających się do atmosfery jest niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z ogrzewania naszych domów. To jednocześnie obszar, który choć wymaga dużych zmian, może zostać zmodernizowany relatywnie szybko. Właśnie dlatego program Czyste Powietrze ma sens i bardzo ważną rolę do spełnienia.
Przestarzałe kotły i piece emitują do atmosfery znacznie więcej szkodliwych substancji niż nowoczesne urządzenia. Termomodernizacja istniejących budynków i wyposażenie nowych w efektywną izolację przyczynia się do znaczącego spadku emisji i zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Główną barierę przed poprawą efektywności energetycznej są mimo świadomości właścicieli domów jednorodzinnych, ograniczone budżety gospodarstw domowych. Dotacje i pożyczki przyznane w ramach projektu Czyste Powietrze mogą przyczynić się do ogromnych zmian w ciągu najbliższej dekady!