Ogrzewanie pompą ciepła – obalamy mity
Rosnące koszty energii elektrycznej oraz zwiększająca się z roku na rok świadomość ekologiczna sprawiają, że rynek pomp ciepła zyskuje coraz większą liczbę klientów. Podstawowe pytanie, jakie zadają sobie inwestorzy brzmi jednak: czy ta inwestycja się zwróci?
Pompy ciepła wykorzystują do ogrzania domu i wody energię odnawialną, którą można teoretycznie pozyskać „za darmo”. Praktyka pokazuje jednak, że i ta energia kosztuje i to całkiem nie mało, a oszczędzić możemy na razie przede wszystkim na kosztach eksploatacji.
Dom ogrzewany powietrzem
Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera ciepło z otoczenia (z gruntu, wody lub powietrza) i oddaje je do budynku (ogrzewając wodę krążącą w instalacji lub C.W.U). Z tego też powodu ten rodzaj ogrzewania najlepiej sprawdza się w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym, czyli podłogowym. Należy jednak mieć świadomość, że pompa ciepła nigdy nie będzie tak wydajna jak kocioł, z jednej prostej przyczyny. Pompa ciepła nie wytwarza ciepła. Ona je tylko pozyskuje (np. z powietrza) i przekazuje do wnętrza budynku.
Mimo to, zwolenników tego rodzaju ogrzewanie, stale przybywa. Przede wszystkim ze względu na widmo podwyżek prądu, cykliczne podwyżki paliw i przemożna chęć by od tych zależności się uwolnić. A spadek cen urządzeń jest dodatkowym argumentem. Nie można zapomnieć również o argumencie ekologicznym. Pompa ciepła nie spala żadnego paliwa, korzysta za to z odnawialnej energii. Ogranicza tym samym emisje spalin czy smog.
Najpopularniejszym typem pomp są pompy powietrze-woda, czyli pobierające ciepłe powietrze a przetworzone z niego ciepło przekazujące do wody krążącej w domowej instalacji grzewczej oraz podgrzewające ciepłą wodę użytkową. Ich przewagą nad konkurencją jest przede wszystkim brak wymagań dotyczących rozmiaru działki, kosztownych odwiertów czy zaawansowanej infrastruktury.
Ogrzewanie z atutami
Jednym z głównych atutów pomp powietrze-woda jest bardzo prosta instalacja (urządzenia praktycznie nie mają wymagań, ich instalacja nie wymaga również bardzo kosztownej infrastruktury takiej jak instalacje, przyłącza czy budowy komina). Kolejną zaletą jest bezobsługowość. Użytkowanie pomp ciepła jest tak samo proste i niewymagające zaangażowania, jak przy kotłach gazowych. Wystarczy ustawić parametry i monitorować pracę urządzenia.
Największą wadą i bolączką pomp jest niestabilność cieplna związana ze zmienną temperaturą zewnętrzną. Mówiąc prościej, im niższa temperatura zewnętrzna, tym gorsza sprawność pompy oraz wyższe zużycie prądu. Przy ostrych mrozach tego typu urządzenia nie do końca sobie radzą. Jeżeli niskie temperatury utrzymują się dłuższy czas, pompa ciepła może mieć problem z utrzymaniem temperatury zadanej w pomieszczeniach. A to przełoży się na rachunki za prąd (pompa może posiłkować się grzałką elektryczną, żeby utrzymać temperaturę).
Na rynku możemy spotkać dwa rodzaje pomp. Pompy ciepła, które zastępują kotły – czyli rozprowadzają ciepło na grzejniki czy podłogówkę, oraz pompy ciepła do C.W.U, które służą wyłącznie do podgrzewu ciepłej wody użytkowej:
Pompa jako główne źródło ciepła
Pompa ciepła powietrze woda to urządzenie, które pozyskuje energię zmagazynowaną w powietrzu (nazywamy to dolnym źródłem) i przepompowuje je do instalacji centralnego ogrzewania (które nazywamy źródłem górnym). Żeby jednak pompa mogła działać, musi być zasilana energią elektryczną. Ze względu na nasz klimat, również kiedy temperatura spada poniżej -20 stopni, zlokalizowany na zewnątrz wentylator wyłącza się, a jego funkcję przejmuje grzałka elektryczna. To sprawia, że rachunki za energię potrafią być bardzo wysokie.
Pod względem budowy, możemy zdefiniować następujący podział:
- pompa ciepła typu monoblok – jest to urządzenie, którego wszystkie podzespoły zamknięte są w jednej, kompletnej i hermetycznej jednostce.
- pompa ciepła typu split – urządzenie złożone z dwóch jednostek: zewnętrznej (w której wyprowadzono głośny wentylator czy parownik i sprężarkę ) oraz wewnętrznej (w której znajduje się skraplacz). Tylko ten typ nadaje się do ogrzewania centralnego jak i podgrzewu C.W.U jednocześnie!
Pompa do C.W.U
To mniej zaawansowane urządzenie służy do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Najbardziej popularne modele wyposażone są w wbudowany zasobnik wody (min 100 litrów). Pompa tego rodzaju nie może stanowić samodzielnego źródła ogrzewania, natomiast doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie głównego źródła, takiego jak np. kocioł gazowy. W sprzyjających warunkach, pompa ciepła może zabezpieczyć niemal całe zapotrzebowanie na ciepłą wodę w okresie letnim. Dlatego też, często pompa do C.W.U stawiana jest jako konkurencja do kolektorów słonecznych (w kontrze do nich pompa ciepła nie potrzebuje kosztownej instalacji, nie jest również uzależniona np. od poziomu nasłonecznienia czy kąta nachylenia dachu).
WARTO WIEDZIEĆ:
Współczynnik COP – jest to przelicznik pozyskanej energii cieplnej na 1 kW energii elektrycznej pobranej z sieci. Obecnie przyzwoitym wynikiem jest COP na poziomie minimalnym 4 (czyli na 1kW prądu z sieci, otrzymujemy 4 kW darmowej energii cieplnej wytworzonej przez pompę).