Program Czyste Powietrze. Sprawdź, na co i jak możesz otrzymać wsparcie!
Projekt Czyste Powietrze to ambitny program zakładający przeznaczenie około 103 mld złotych na projekty związane z redukcją emisji szkodliwych gazów i pyłów przez budynki jednorodzinne. Ich właściciele mogą w latach 2018-2029 składać wnioski o dofinansowanie modernizacji energetycznej swoich obecnych i planowanych budynków, a także pożyczki przeznaczone na ten cel. Jakie działania obejmuje program i jak postarać się o wsparcie?
Gdzie i kiedy składać wniosek o wsparcie?
Za realizację prowadzonego przez Ministerstwo Środowiska programu odpowiadają Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To właśnie w nich należy złożyć wniosek w formie papierowej lub drogą elektroniczną. Więcej szczegółów na temat terminów i zasad przyznawania wsparcia można znaleźć na stronie internetowej odpowiedniego Funduszu. W odróżnieniu od wielu podobnych projektów, w tym przypadku nabór ma charakter ciągły i nie jest konkursem. Każdy ma szansę zyskać dofinansowanie lub pożyczkę, jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony.
Wsparcie w ramach programu Czyste Powietrze
Wsparcie udzielane w ramach programu Czyste Powietrze jest skierowane do osób fizycznych, będących właścicielami budynków jednorodzinnych. O pomoc mogą wnioskować także osoby, które planują wybudowanie takiej nieruchomości. Łączna wysokość kosztów projektu może mieścić się w przedziale od 7 tys. do 53 tys. złotych. Przyznane środki mogą zostać przeznaczone na bardzo wiele celów zgodnych z założeniami projektu. Należą do nich między innymi:
- wymiana starych źródeł ciepła na energooszczędne i ograniczające emisję szkodliwych gazów i pyłów,
- zakup i montaż nowych źródeł ciepła,
- docieplenie przegród budynku,
- wymiana okien i drzwi,
- montaż lub modernizacja instalacji CO i CWU,
- instalacja odnawialnych źródeł energii,
- montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
W praktyce beneficjenci mają bardzo szerokie pole manewru. Za przewidziane w zasadach projektu sumy mogą między innymi wyposażyć budynek na przykład w nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny, pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne czy kolektory słoneczne. Wsparciem objęte są także inne działania związane z modernizacją energetyczną budynku, takie jak audyt energetyczny, dokumentacja projektowa i niezbędne ekspertyzy.
Wartość zależna od dochodu – dotacja czy pożyczka?
O wsparcie w ramach programu Czyste Powietrze może starać się każdy, zaś projekt modernizacji energetycznej budynku może zostać w całości pokryty z dofinansowania lub pożyczki. Proporcje między obiema formami pomocy określa zaś wysokość miesięcznego dochodu w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego. Przykładowo, gdy nie przekracza on 600 zł, aż 90% wartości projektu ma szansę zostać pokryte z dofinansowania, a pozostałe 10% z niskooprocentowanej pożyczki. Przy dochodach powyżej 1 600 zł proporcje wynoszą 30% do 70% na korzyść pożyczki. Projekt zakłada aż 7 poziomów dofinansowania zależnych właśnie od tego kryterium.