Jak działa kocioł kondensacyjny? Tego mogłeś nie wiedzieć! Wyjaśniamy
Wysoka sprawność, niezawodność i bezpieczeństwo to główne zalety kotłów kondensacyjnych. Dlaczego jeszcze warto postawić na ten rodzaj urządzeń?
Moc kondensatu
Zjawisko kondensacji to nic innego jak przechodzenie ze stanu gazowego w stan ciekły. Ale w jaki sposób łączy się to z pracą kotła? Bardzo prosto – chodzi przede wszystkim o skuteczność wykorzystywania wytworzonego ciepła. W tradycyjnym kotle gazowym ciepło otrzymywane jest wyłącznie z procesu spalania gazu. W kotle kondensacyjnym ciepło pozyskiwane jest dodatkowo ze skraplania pary wodnej. Spaliny są schładzane do niskiej temperatury (ok 40-45 stopni °C), dzięki czemu uzyskuje się efekt kondensacji pary wodnej. Dzięki temu kotły kondensacyjne osiągają bardzo wysoką sprawność, sięgającą blisko 100% (97%) podczas gdy tradycyjne kotły gazowe ok. 80% (79%).
W efekcie, dzięki zastosowaniu zjawiska kondensacji, kotły są dużo bardziej oszczędne ponieważ podczas swojej pracy mogą wytworzyć i oddać do instalacji grzewczej dużo więcej ciepła. Są również bardziej ekologiczne – ze względu na niską emisję zanieczyszczeń są przyjazne dla środowiska.
Bezpieczeństwo i wygoda
Istotną różnicą, która odróżnia kocioł kondensacyjny od tradycyjnego jest także jego budowa.
W przypadku kotłów kondensacyjnych komora spalania jest zawsze zamknięta – nie ma więc ryzyka wypływu spalin do pomieszczenia, w którym zainstalowany jest kocioł. Dla kotłów kondensacyjnych nie trzeba ponadto budować odrębnego komina spalinowego. Zwykle stosuje się rozwiązanie koncentryczne (zestaw wpuszczonych jedna w drugą rur: spalinowej oraz powietrznej). Zestawy kominowe można wyprowadzić pionowo, lub bezpośrednio przez ścianę. Co to oznacza dla nas, jako użytkowników? Tego typu kocioł możemy zamontować w większości pomieszczeń w domu (nie ma tu tak rygorystycznych obwarowań jak w przypadku kotłów z otwartą komorą spalania). Dzięki nowoczesnej konstrukcji, kocioł kondensacyjny z reguły nie zajmuje wiele miejsca. Może więc być umiejscowiony w kuchni czy przedpokoju. Dzięki zastosowanej technologii praca kotła kondensacyjnego jest także dużo bardziej cicha. Urządzenie pracuje na poziomie nie przekraczającym 40 dB, podczas gdy dla tradycyjnych kotłów gazowych wartość ta przekracza 50 dB.
W zależności od potrzeb
Aby dobrze dopasować kocioł, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:
- Czy jest to kocioł do nowego budynku czy na wymianę do starej instalacji?
- Czy urządzenie będzie pracować w mieszkaniu czy w domu jednorodzinnym?
- Ile metrów powierzchni musimy ogrzać, jakie są nasze potrzeby użytkowe (ile wody zużywamy i ilu jest użytkowników)?
- Czy kocioł będzie jedynym źródłem ciepła czy może będzie częścią zintegrowanego systemu grzewczego?
Im bardziej drobiazgowa analiza potrzeb, tym lepiej dobierzemy urządzenie. Kocioł kondensacyjny sprawdzi się zarówno w mieszkaniu jak i w domku jednorodzinnym. Urządzenia będą się jednak zasadniczo różnić.
Do mieszkań i małych domów
Do małych metraży idealnie sprawdzi się kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem wody. Taki kocioł znajdziemy w ofercie Immergas – w serii Vitrix Zeus lub Victrix Zeus Superior. Urządzenia posiadają odpowiednio 45 litrowy lub 54 litrowy zintegrowany zasobnik, wykonany ze stali nierdzewnej. Kotły wyposażone są w elektrycznie sterowaną pompę obiegową oraz zasobnik C.W.U, co sprawia, że urządzenia mogą pełnić funkcję kompletnej kotłowni. Dzięki dużemu wyświetlaczowi LCD, prostym przyciskiem i pokrętłem, jego obsługa jest niezwykle intuicyjna a zastosowanie wszechstronne. Immergas Victrix Zeus oraz Zeus Superior mogą być montowane zarówno w nowym jak i starym budownictwie.
Do domów jednorodzinnych
Do średniego domu jednorodzinnego (o powierzchni 120m2), który zamieszkuje 4-osobowa rodzina będziemy potrzebować kotła jednofunkcyjnego (np. kotła kondensacyjnego Immergas Victrix EXA 24 X 1 ErP ) do którego powinniśmy dobrać zasobnik wody o pojemności min 150 litrów (np. 160 litrowego zasobnika Immergas UBS160). Kocioł z zasobnikiem stanowić będzie centralę układu grzewczego. Ale to jeszcze nie wszystko. Aby kocioł reagował na zmienne warunki pogodowe i automatycznie dostosowywał temperaturę, będziemy potrzebowali sondy temperatury zewnętrznej, czyli tzw „pogodówki’ oraz sterownika CAR V2, który łączy funkcje tygodniowego termostatu pokojowego oraz panelu sterowania kotłem. Jeżeli budynek będzie składał się z dwóch stref grzewczych, to nasz system musi zawierać także hydrauliczny rozdzielacz strefowy Immergas DIM A-BT ErP, umożliwiający rozdział ciepła na dwie niezależne strefy grzewcze. Całym systemem będziemy z kolei sterować za pomocą inteligentnego regulatora Immergas Tybox 137.
Takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w domach jednorodzinnych z osobną kotłownią lub miejscem, gdzie zmieści się zasobnik. Dzięki zasobnikowi, ciepła woda przygotowywana jest wcześniej i „czeka” na użytkownika, co znacząco zwiększa komfort użytkowania urządzenia.
Dla osób, które nie chcą odrębnego zasobnika, idealnym rozwiązaniem będzie natomiast stojący kocioł kondensacyjny Immergas Hercules Condensing Erp z 120-litrowym zasobnikiem C.W.U. Kocioł może być dodatkowo wspomagany kolektorami słonecznymi.
Serwis i gwarancja
Z reguły, w przypadku przeciętnego użytkowania, kocioł kondensacyjny wymaga jedynie corocznego, okresowego przeglądu – najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Dzięki temu możemy być pewni, że na sezon grzewczy nasz kocioł kondensacyjny będzie sprawny, bezpieczny i gotowy na zimę.
Ważna jest także gwarancja. Zgodnie z polskimi przepisami, kupując kocioł, otrzymujemy dwa lata ochrony gwarancyjnej producenta. Warto jednak wybierać producentów, u których okres gwarancji można wydłużyć nawet do pięciu lat! W przypadku kondensacyjnych kotłów gazowych Immergas gwarancję można przedłużyć o dodatkowe trzy lata dzięki rejestracji urządzenia na stronie producenta oraz wykonywaniu corocznego przeglądu kotła.