Jak przygotować kocioł do sezonu grzewczego? Jak go przełączyć z trybu Lato na tryb Zima?
Przygotowania do sezonu grzewczego warto rozpocząć już latem. Skąd ten pośpiech? Będziemy mieć wtedy pewność, że podczas pierwszych mrozów nie spotka nas przykra niespodzianka w postaci awarii urządzenia.
Ciepło w domu to przede wszystkim sprawna instalacja grzewcza. Jakie prace musimy wykonać, żeby zima nie była dla nas przykrym zaskoczeniem? Pierwszy krok to dobra organizacja. Przygotowania do sezonu najlepiej rozpocząć jeszcze latem. Dlaczego?
Letnie spowolnienie
Okres letni, to czas urlopu w pracy naszego kotła. Albo w ogóle z niego nie korzystamy (podgrzew C.W.U odbywa się poprzez grzałkę elektryczną lub kolektory słoneczne czy pompę ciepła) albo kocioł wprowadzamy w tryb LATO, czyli grzejemy nim tylko ciepłą wodę użytkową. Dlatego też jest miesiące letnie to najlepszy czas na przeglądy, konserwację czy drobne naprawy.
Przegląd kotła to konieczność
Tak, jak w przypadku samochodu, tak i w przypadku kotła, bardzo ważny jest coroczny przegląd i konserwacja. Tym bardziej, jeżeli mamy do czynienia z kotłem gazowym, którego awaria może być zagrożeniem dla naszego zdrowia czy nawet życia (np. nieszczelność instalacji).
Jakie elementy muszą być bezwzględnie sprawdzone? Na początek serwis techniczny przeprowadza wywiad z użytkownikiem na temat pracy kotła w czasie roku eksploatacji. Następnie przed rozpoczęciem przeglądu uruchamia kocioł w celu sprawdzenia poprawności działania – pozwala to na wykluczenie awarii nie zgłoszonej przez użytkownika przed podjęciem czynności przeglądowych oraz wstępnego dokonania oceny stanu wymienników. W dalszej części serwis dokonuje wizualnej oceny wszystkich zewnętrznych połączeń kotła, stanu uszczelek czy filtrów. Sprawdzi również i wyczyści główne elementy kotła takie jak wymiennik ciepła, palnik czy elektrody. Po wyczyszczeniu elementów i ewentualnej wymianie zużytych części, np. uszczelek dokona regulacji i parametryzacji kotła tak, aby praca kotła była bezpieczna i ekonomiczna.
Przegląd w okresie gwarancji pozwala nam zachować ochronę gwarancyjną a także uniknąć opłat wynikających z wymiany części.
Oko na instalację
Nie tylko kocioł wymaga sprawdzenia. Bardzo ważny jest także przegląd instalacji w domu. Przed sezonem należy sprawdzić poziom wody w grzejnikach (niekiedy wymaga on uzupełnienia), niezbędne jest także odpowietrzenie. We własnym zakresie możemy także sprawdzić poziom ciśnienia w instalacji (służy do tego urządzenie zwane manometrem – montowane bezpośrednio w kotle lub niezależnie, w kotłowni).
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie automatyki. Sprawna pogodówka, termostat pokojowy, aktualna aplikacja regulatora – zagwarantują nam utrzymanie optymalnego komfortu w domu w sezonie zimowym. Jest to również idealny czas na zamontowanie automatycznego sterowania ogrzewaniem. Prawidłowo skonfigurowane ustawienia termostatu i sterownika zapewnią nie tylko przyjemne ciepło ale również zniwelują straty ciepła, a co za tym idzie, zbędne koszty.
Wizyta kominiarza
Wentylacja oraz kominy to kolejna bardzo istotna kwestia w naszych pracach. Sprawne przewody spalinowe i wentylacyjne oraz czyste kominy to gwarancja bezpieczeństwa dla domowników. Wizyta kominiarza powinna więc na stałe wpisać się w kalendarz naszych przygotowań do sezonu grzewczego. Zaniedbanie tego punktu może nas drogo kosztować – niesprawna wentylacja to gorsza sprawność instalacji ale przede wszystkim niebezpieczeństwo w postaci rozszczelnienia instalacji, ryzyka zaczadzenia, pożaru czy wybuchu.
Dom jak termos
Nawet najdroższa instalacja grzewcza nie będzie działać sprawnie i efektywnie, jeżeli budynek jest nieocieplony lub nieszczelny. Straty ciepła wynikające z braku izolacji, odbiją się i to mocno, na domowym budżecie. Tylko dobrze docieplony budynek pozwoli na uzyskanie wysokiego komfortu cieplnego przy jednoczesnej oszczędności paliwa. Warto więc sprawdzić, czy w naszym budynku znajdują się mostki termiczne lub miejsca, w których ucieka ciepło. Może się bowiem okazać, że uszczelniając je uzyskamy dużo lepsze efekty cieplne zimą.
Dzięki prawidłowej termoizolacji będziemy mogli zoptymalizować pracę systemu grzewczego – m.in. poprzez zróżnicowane tryby pracy (obniżenie nocne, niższa temperatura kiedy nikogo nie ma w domu itp.). A to przełoży się bezpośrednio na niższe rachunki.
Inwestycja w ochronę
Kotły wysokiej klasy coraz częściej oferują swoim klientom wydłużoną gwarancję (np. do 5 lat). Warto z tej opcji skorzystać z kilku powodów: kocioł gazowy to urządzenie drogie, które z powinno nam służyć przez wiele lat. W tym czasie niektóre elementy kotła mogą zwyczajnie się zużyć lub ulec awarii. Wydłużona gwarancja pozwoli nam uniknąć kosztownych napraw z tego tytułu. Dzięki temu zarówno usługa naprawy czy wymiany części odbędzie się bez dodatkowych wydatków.
Warto więc z wyprzedzeniem zaplanować działania przygotowujące nasz dom do zimy. Dzięki dobrej organizacji unikniemy niepotrzebnych stresów ale również długiego czasu oczekiwanie np. na wizytę serwisanta lub kominiarza (zwykle najwięcej pracy mają na początku jesieni). Dobre przygotowanie uchroni nas także od przykrych niespodzianek w postaci nagłej awarii kotła czy problemów z instalacją. A spokój i ciepło są w sezonie zimowym na wagę złota!