Jaki jest najlepszy piec do domu? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Koszty ogrzewania przede wszystkim zależą od wyboru odpowiedniego pieca do centralnego ogrzewania. Jak wybrać najlepszy piec do domu? Większość Polaków decyduje się na ogrzewanie gazowe, które należy do rozwiązań najtańszych i jest bardzo wygodne, dlatego w niniejszym artykule skoncentrujemy się przede wszystkim na piecach gazowych.
Jak wybrać najlepszy piec do domu pod kątem mocy?
Pierwszym krokiem, aby wybrać najlepszy piec do domu jest określenie mocy, jaką powinno gwarantować urządzenie. Jej optymalna wartość zależy oczywiście od charakterystyki budynku. Przede wszystkim chodzi o straty ciepła. Z czego one wynikają i w jakich proporcjach?
Powyższa tabela ma oczywiście charakter szacunkowy, ponieważ każdy budynek jest inny. Generalnie możemy przyjąć, że zależnie od typu domu straty wynoszą w przybliżeniu:
- W starych budynkach bez izolacji termicznej – 100-200 W/m²
- W budynkach z przełomu lat 80-ych i 90-ych – 80-120 W/m²
- W nowoczesnych i dobrze izolowanych domach – 50-80 W/m²
Straty są tym wyższe, im większa powierzchnia okien w budynku, a także jego wysokość.
Najlepszy piec do domu ogrzewanego gazem
Zakładając, że piec będzie służył do ogrzania nowego budynku o powierzchni około 150 m2, 10 kW to wartość wystarczająca do jego efektywnego ogrzania, przy czym na rynku nie ma praktycznie pieców o niższej mocy. Sposób, w jaki powinniśmy wybrać najlepszy piec do domu zmienia się natomiast w momencie, gdy szukamy urządzenia dwufunkcyjnego, które poza centralnym ogrzewaniem, ma zapewnić także ogrzewanie ciepłej wody użytkowej poprzez zasobnik lub przepływowo.
Przy ogrzewaniu pojemnościowym wystarczy zazwyczaj dodać kilka kW, ponieważ dobrze izolowany pojemnik na wodę sprawi, że straty będą minimalne, a więc woda raczej nigdy nie wystudzi się do niskiej temperatury, więc obsłuży nawet 2-3 krany jednocześnie. Ogrzewanie przepływowe ma natomiast większe wymagania. Najlepszy piec do domu powinien posiadać około 6-10 kW mocy więcej na każdy jednocześnie uruchomiony kran.
Podsumowując, przy założeniu, że w domu znajdują się 3 krany, które chcielibyśmy obsłużyć ciepłą wodą w komfortowy sposób, odpowiednia moc kotła wynosi około:
- 16-20 kW przy podgrzewaczu pojemnościowym (im wyższa moc, tym woda szybciej się nagrzeje)
- 30 kW przy podgrzewaczu przepływowym (o ile chcemy korzystać z kilku kranów jednocześnie)
Kondensacyjny piec do domu. Na co zwrócić uwagę?
Czy takie obliczenia wystarczą by wybrać optymalny piec do domu? Na co zwrócić uwagę poza mocą i jedno, bądź dwufunkcyjnością? Jeśli zależy nam na oszczędnościach, jak i najtańszym ogrzewaniu, warto zainwestować w nowoczesne piece. Takim rozwiązaniem jest na przykład kondensacyjny piec, który poza czerpaniem energii ze spalania gazu, wykorzystuje także ciepło jego spalin. Wydajność wzrasta zatem o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent. Nowoczesne piece kondensacyjne znajdziemy na stronach wiodących producentów, takich jak Immergas, gdzie możemy dokonać szczegółowego porównania wielu urządzeń przeznaczonych do domów jednorodzinnych. Najnowszą oszczędną propozycję stanowi seria VICTRIX TERA.
Piec do domu korzystający z innych źródeł ciepła
Wybierając najlepszy piec do domu nie jesteśmy oczywiście skazani na gaz. Do wyboru są jeszcze paliwa stałe lub ogrzewanie elektryczne w ogóle pozbawione pieca. W tym przypadku zyskujemy co prawda przestrzeń rezygnując z kotłowni, ale jednocześnie musimy się liczyć z kilkukrotnie wyższymi kosztami ogrzewania. Z kolei paliwa stałe są rozwiązaniem mało ekologicznym. Dodatkowo obsługa pieca wymaga wygospodarowania większej powierzchni, a przede wszystkim czasu przeznaczonego na dokładanie opału. Ten ostatni musi być także magazynowany. Biorąc pod uwagę, że wybierając węgiel oszczędzimy najwyżej 2-3 grosze na jednej kilowatogodzinie. W przyzwoicie ocieplonym budynku najlepszym rozwiązaniem jest piec gazowy.