Kotły gazowe jednofunkcyjne i dwufunkcyjne: wady i zalety
Kotły gazowe mogą być jednofunkcyjne, mające za zadanie ogrzewać tylko wodę do c.o. lub dwufunkcyjne pełniące funkcję ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Czym różnią się od siebie? Jakie mają wady i zalety?
Kotły gazowe jednofunkcyjne – zalety
Kotły gazowe jednofunkcyjne z założenia ogrzewają wodę do centralnego ogrzewania. Jednak podłączając do nich zasobnik c.w.u. ogrzewa także wodę dostarczaną do kranów. Sprawdzą się to w przypadku większych domów jednorodzinnych, w których mieszka kilka osób oraz są dwie lub więcej łazienek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w jednym czasie zmywać naczynia i brać prysznic. Dzięki pompie cyrkulacyjnej woda z kranu ma stabilną temperaturę, a dostęp do niej jest natychmiastowy. Argumentem przemawiającym za kotłami gazowymi jednofunkcyjnymi są mniejsze straty wody w oczekiwaniu na podwyższenie temperatury. Dzięki większej pojemności oddzielnego zasobnika kotły mogą przygotować za jednym razem większą ilość c.w.u.
Kotły gazowe jednofunkcyjne – wady
Kotły gazowe jednofunkcyjne muszą współpracować z zewnętrznym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, co wiąże się z zapotrzebowaniem na większą przestrzeń np. w kotłowni. Innymi słowy sam kocioł nie zabiera dużo miejsca, jednak zasobnik o pojemności 150 l wymaga większej przestrzeni. Warto wiedzieć, że niepobierana ciepła woda zgromadzona w zasobniku stygnie, powodując postojowe straty ciepła. Wadą takiego rozwiązania jest również cena – kocioł gazowy jednofunkcyjny wraz z zasobnikiem c.w.u. jest droższy niż kocioł dwufunkcyjny.
Przykładowe urządzenie: ZESTAW VICTRIX TERA 24 KOMFORT 100 IMMERGAS
- Kompaktowy rozmiar kotła (jeden z najmniejszych na rynku) rekompensuje przestrzeń zajmowaną przez zasobnik.
- Oszczędny i nowoczesny kocioł kondensacyjny.
- Zasobnik izolowany ze stali emaliowanej – woda długo zachowuje ciepło.
- Płynna, elektroniczna modulacja c.o. i c.w.u.
- Energooszczędna pompa obiegowa c.o..
- Możliwość zdalnego i pogodowego sterowania.
Kotły gazowe dwufunkcyjne – zalety
Kotły gazowe dwufunkcyjne w porównaniu do jednofunkcyjnych mają jedną podstawową zaletę – łączą funkcję zwykłego kotła i zasobnika c.w.u. Są najczęściej wykorzystywane w małych domach, gdzie nie ma miejsca na większą kotłownię mogącą pomieścić zarówno kocioł i zasobnik. Można je zainstalować nawet w łazience lub w szafce kuchennej. Kotły gazowe dwufunkcyjne podgrzewają wodę w sposób przepływowy jedynie w chwili poboru, nie powodując strat energii. W porównaniu z kotłem gazowym jednofunkcyjnym z zasobnikiem koszty związane z zakupem urządzenia są mniejsze. Dodatkowo zaletą jest tańsza i łatwiejsza do wykonania instalacja przyłączeniowa.
Kotły gazowe dwufunkcyjne – wady
Jednak kotły gazowe dwufunkcyjne mają również wady. Przede wszystkim jednoczesny pobór wody z kilku punktów w domu może być mało komfortowy. Należy pamiętać, że taki kocioł pobiera wodę w sposób przepływowy – ogrzewa ją na bieżąco. Przy jednoczesnej kąpieli, zmywaniu i korzystaniu z umywalki zwiększa się ilość wody do pobrania. Ze względu na ograniczoną moc maksymalną kotła użytkowanie może być nieefektywne, a temperatura wody we wszystkich punktach poboru spadnie. Ponadto ponowny pobór ciepłej wody nie jest natychmiastowy, a więc musi upłynąć trochę zimnej wody w chwili odkręcenia kranu. Kotły gazowe dwufunkcyjne powinny znajdować się jak najbliżej punktu poboru wody – nie dalej niż 8 metrów.
Przykładowe urządzenie: ZESTAW VICTRIX TERA 28 OPTIMUM KOMFORT IMMERGAS
- Kompaktowe rozmiary – oszczędność przestrzeni w kotłowni.
- Energooszczędny kocioł kondensacyjny.
- Wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej.
- Sterowanie zdalne i pogodowe.
- Przyjazny interfejs.
Każde z wymienionych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Kotły gazowe jednofunkcyjne z wolnostojącym zasobnikiem będą sprawdzały się u domowników ceniących wyższy komfort ciepłej wody. Jednak w tym przypadku należy liczyć się z większymi kosztami. Kotły gazowe dwufunkcyjne są tańszym, ale również efektywnym rozwiązaniem, gdy nie mamy wystarczającej powierzchni w domu na wyodrębnienie kotłowni.