Montaż instalacji gazowej – od czego zacząć?
Dobra instalacja gazowa to taka, która jest funkcjonalna, dostosowana do potrzeb domowników i przede wszystkim bezpieczna! Tylko instalacja wykonana poprawnie, pozwoli nam w pełni korzystać z komfortu cieplnego, bez obaw o swoje bezpieczeństwo. Co zrobić, by na etapie realizacji nie popełnić błędów?
Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć, jest rozeznanie się co do warunków przyłączeniowych. Czy w naszej okolicy jest sieć gazociągowa i możliwe jest wykonanie przyłącza? Czy przyłącze zapewnia gmina, do której należy nasza działka a może taką usługę świadczy firma prywatna? A może nie ma takiej możliwości a jedynym rozwiązaniem jest dzierżawa lub zakup butli na gaz płynny?
Na początku projekt
Te wszystkie informacje musimy zebrać, zanim zabierzemy się za wykonanie projektu instalacji. Ważne, by stworzenie projektu powierzyć osobie doświadczonej, z niezbędnymi uprawnieniami. Takiego zadania może podjąć się wyłącznie osoba, która posiada tzw uprawnienia SEP, czyli uprawnienia elektryczne, energetyczne oraz gazowe oraz jest członkiem Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Nieprawidłowo wykonana instalacja gazowa może być bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia a nawet życia, dlatego też nie warto oszczędzać na tym etapie.
Bez pozwolenia ani rusz
Zazwyczaj, projekt instalacji gazowej składany jest razem z wnioskiem pozwolenia na budowę domu a pozwolenie obejmuje również zgodę na montaż instalacji.
Jeżeli jednak tak się nie stało, musimy uzyskać odpowiednie pozwolenie. Aby to zrobić, poza projektem instalacji potrzebna nam będzie również pozytywna opinia kominiarska, projekt domu oraz dokument potwierdzający nasze prawa do nieruchomości.
Instalacja pod lupą
Z czego składa się instalacja gazowa? Na koszty złoży się instalacja gazowa zewnętrzna (czyli rury przyłączeniowe, które zakończone są zaworem głównym odcinającym gaz). Taka instalacja przeważnie wykonana jest z rur stalowych. Instalacja gazowa wewnętrzna to instalacja znajdująca się po zaworze głównym i znajdująca się w budynku. Instalacja musi być wykonana z materiałów atestowanych i certyfikowanych. Rury są wykonane przeważnie ze stali lub miedzi.
Kontrola na budowie
Realizacja projektu jest najważniejszą częścią inwestycji. Błędy popełnione na tym etapie, mogą skutkować nieszczelnością instalacji, problemem uzyskaniem komfortu cieplnego czy stratami energii.
Dlatego też, po ukończeniu montażu instalacji, należy przeprowadzić jej kontrolę w obecności kierownika budowy oraz inwestora. Odbiór powinien być poprzedzony również próbą szczelności a po zakończeniu wszystkich czynności, inwestor powinien otrzymać protokół z opisem przeprowadzonej kontroli.
Vademecum inwestora
Aby instalacja gazowa była efektywna, powinna zapewniać doprowadzenie paliwa w ilości pozwalającej na zaspokojenie potrzeb domowników, związanych z komfortem cieplnym oraz dostępem do ciepłej wody użytkowej.
Inżynier tworzący projekt będzie w stanie dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie oraz pobór gazu, zaproponuje również optymalne rozwiązanie w kwestii wentylacji budynku i odprowadzenia spalin.
Umowa z operatorem
Po zakończeniu etapu realizacji, należy już tylko dopiąć ostatnich formalności – to znaczy podpisać umowę obejmującą sprzedaż oraz przesył lub dystrybucję paliwa gazowego do Odbiorcy. Umowę należy podpisać w momencie realizacji umowy o przyłączenie do sieci, jeśli Inwestor po raz pierwszy rozpoczyna pobór paliwa gazowego w domu lub obiekcie.
Koszty inwestycji
- Pozwolenie na montaż instalacji – 300-1500 zł
- Przyłącze gazu – 2500 – 4000 zł
- Koszt kotła gazowego – 3000-15000 zł
WAŻNE!
Instalacji gazowych nie można łączyć – tzn. nie można jednocześnie korzystać z gazu z sieci gazowej oraz z butli. Związane jest to z bezpieczeństwem i prawidłową pracą całej instalacji.
Zalecane wymiary kotłowni gazowej:
- 8 m³ – w przypadku urządzeń pobierających powietrze do spalania z tych pomieszczeń
- 6,5 m³ – w przypadku urządzeń z zamkniętą komorą spalania (m.in. kotłów kondensacyjnych)
- Pomieszczenia, w których instaluje się urządzenia gazowe, powinny mieć wysokość co najmniej 2,2 m
Wewnętrzna instalacja gazowa – jakie dokumenty powinieneś znać?
- Prawo Budowlane – ustawa z 7 lipca 1994 roku normująca kwestie projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach.
- Warunki techniczne – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku ustala warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę, zapewniające spełnienie wymagań Prawa Budowlanego.
- Warunki techniczne (w zakresie sieci gazowych) – Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 26 kwietnia 2013 roku mające zastosowanie przy projektowaniu, budowie, oraz przebudowie sieci gazowej.