Grzyb w domu – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?
Grzyb w mieszkaniu czy domu to duży problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Alergie, choroby układu oddechowego, krwionośnego a nawet nowotwory to tylko niektóre skutki długotrwałego przebywania w pomieszczeniach zagrzybionych. Dlatego tak ważne jest skuteczne zwalczenie przyczyn jego powstawania, a nie tylko objawów pojawiających się na ścianach.
Najpierw ustal prawdziwą przyczynę
Mimo że grzyb doskonale rozwija się w ciepłym i wilgotnym środowisku, to do jego powstania dochodzi na skutek wytworzenia się wilgoci w miejscach, gdzie są mostki termiczne, czyli zimniejsze przestrzenie w murze. Tam, na skutek zderzenia dwóch temperatur (wysokiej i niskiej) dochodzi do procesu kondensacji czyli skroplenia powstałej tam pary wodnej.
W efekcie dochodzi do pojawienia się wilgoci i powolnego namnażania bakterii i grzybów, które pokazują się jako wykwity w postaci szarych, czarnych lub zielonych kropek lub zacieków na ścianach. Po pewnym czasie, oprócz nacieków, pojawia się również charakterystyczny zapach.
Na zewnątrz czy od środka?
Przeważnie, pierwszym odruchem po zauważeniu wykwitów grzyba czy pleśni, jest próba ich powierzchownego usunięcia. Jednak samo oczyszczenie, czy umycie zainfekowanej powierzchni, na niewiele się zda. Prawdziwy problem leży bowiem głęboko w ścianie.
Jak więc poradzić sobie z problemem? W pierwszej kolejności należy zbadać, gdzie leży faktyczna przyczyna pojawienia się grzyba.
Może przyczyna tkwi w samym pomieszczeniu? Może jest ono źle wentylowane, może cyrkulacja powietrza jest zbyt słaba? Być może problem tkwi głębiej i przyczyną powstania grzyba jest źle położona elewacja lub nieprawidłowo ocieplona ściana? Być może już na etapie budowy popełniono błędy i pomiędzy cegłami lub pustakami znajdują się wolne przestrzenie, które tworzą mostki termiczne?
Na początek znajdź przyczynę
Jeżeli tak, powinniśmy jak najszybciej zabrać się za zlikwidowanie tych uchybień. Dzięki dobremu dociepleniu i zaizolowaniu nie tylko pozbędziemy się problemu występowania wilgoci ale również zlikwidujemy straty ciepła.
Kiedy uporamy się już z głównym problemem, musimy zająć się grzybem, który pojawił się na naszej ścianie lub suficie. Przede wszystkim musimy zadbać o to, by pomieszczenie było suche i prawidłowo wentylowane. Brak lub słaba wentylacja sprzyja namnażaniu się bakterii a co za tym idzie, także grzyba.
W pomieszczeniach takich jak salon, gabinet czy sypialnia, warto zadbać o regularne wietrzenie, stałą wentylację i odpowiednią temperaturę (która pomoże osuszyć otoczenie). Natomiast w łazience należy unikać zostawiania mokrych ręczników, zostawiać otwarte drzwi, podwyższyć temperaturę i sprawdzić, czy wentylacja jest drożna i sprawna. Jeżeli nie do końca, warto przemyśleć zakup wentylatora elektrycznego lub osuszacza powietrza.
Co na grzyb?
Następnie musimy zająć się zainfekowaną powierzchnią. W marketach budowlanych znajdziemy całą gamę środków chemicznych, które pomogą miejscowo pozbyć się pleśni. Na początek warto dokładnie wyczyścić całą powierzchnię tak, by pozbyć się brzydkiego nalotu. Samo czyszczenie mydłem czy szczotką jednak nie pomoże. Musimy użyć w tym celu środków przeciwgrzybicznych. W większości bazują na chlorze, który ma za zadanie zabicie i usunięcie wszelkich bakterii z powierzchni. Dobre środki wnikną również w głąb ściany tak, by zlikwidować wszystkie drobnoustroje oraz bakterie. Na koniec warto dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię odpowiednim impregnatem, dzięki któremu żaden nalot nie będzie widoczny po pomalowaniu.
Jeżeli grzyb zajął dużą powierzchnię i przeniknął głęboko w ścianę, warto zastanowić się nad wynajęciem specjalisty, który dokładnie usunie grzyb środkami do profesjonalnego zastosowania.
Dzięki kompleksowemu działania, nie tylko skutecznie pozbędziemy się widocznego grzyba na ścianie czy suficie, ale przede wszystkim skutecznie zlikwidujemy źródło problemu, czyli wilgoć i mosty termiczne. A to one w dużej mierze odpowiadają za powstawanie grzybów i pleśni w budynku.
Grzyb niebezpieczny dla zdrowia
Warto do problemu podejść poważnie, ponieważ jeżeli nie usuniemy głównej przyczyny wilgoci, problem grzyba będzie regularnie powracał. A nie jest to tylko problem natury estetycznej. Przebywanie w pomieszczeniach zajętych grzybem, jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Na ich działanie narażone są głównie małe dzieci, osoby starsze a także alergicy.
Grzyby i pleśń mają silne działanie alergizujące, mogą być więc wyjątkowo niebezpieczne dla osób borykających się z wszelkiego rodzaju uczuleniami. Ponadto, grzyby mogą powodować zaburzenia funkcji centralnego układu nerwowego, choroby układu oddechowego, przewlekłym kaszlem a nawet mogą być przyczyną astmy oskrzelowej.
Badania mówią również o działaniu rakotwórczym (ich toksyny mogą być przyczyną powstania raka wątroby czy nerek). Jest więc wiele powodów, które powinny nas przekonać, by jeśli pojawi się grzyb, działać skutecznie i dogłębnie.