Jaki kocioł w małym domu: jedno czy dwufunkcyjny?
Jaki kocioł wybrać w małym domu – jedno czy dwufunkcyjny? Odpowiedź nie jest prosta, a wszystko zależy od naszych potrzeb. Sprawdźmy, jakie są zalety i wady tych urządzeń.
Komfort użytkowania ciepłej wody we własnym domu jest jednym z ważniejszych aspektów, które należy brać pod uwagę, projektując instalację c.o. Wybierając metodę podgrzewu wody należy brać pod uwagę ilość mieszkańców i ich potrzeby względem zużycia c.w.u.
Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem c.w.u. – wady i zalety
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem do domu jednorodzinnego (zamieszkiwanego z reguły przez 3-4 osoby) jest kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem c.w.u. o pojemności z przedziału 100-160 l. Na rynku dostępna jest szeroka gama zasobników wolnostojących, a także kompaktowe rozwiązania w postaci kotłów z zasobnikiem wbudowanym.
Zaletą kotłów jednofunkcyjnych z zasobnikiem jest pełen komfort korzystania z c.w.u. i możliwość zastosowania jej cyrkulacji, która sprawia, że w punktach poboru mamy ciepłą wodę od razu po odkręceniu kranu. Takie rozwiązanie pozwala na pokrycie większości potrzeb użytkowników (np. przy jednoczesnej kąpieli w wannie i pod prysznicem oraz korzystaniu w tym samym czasie z c.w.u. w kuchni). Jest to co prawda rozwiązanie bardziej kosztowne, niż w przypadku kotła dwufunkcyjnego, ale o wiele wygodniejsze w codziennym użytkowaniu.
A jeśli wybierzemy kocioł dwufunkcyjny?
Wybór kotła dwufunkcyjnego (czyli takiego, który podgrzewa wodę przepływowo we wbudowanym wymienniku wtórnym) posiada oczywiste ograniczenia – jest najczęściej podyktowany względami lokalowymi – brak przestrzeni na budowę bardziej rozbudowanej kotłowni, czy gdy odbiorniki c.w.u. znajdują się w niewielkiej odległości od źródła ciepła. Dostępna wydajność ciepłej wody jest limitowana mocą kotła, nie ma także możliwości zastosowania instalacji cyrkulacyjnej.