Pompa ciepła w programie „Czyste Powietrze”. Sprawdź, co musisz wiedzieć
Pompa ciepła zyskuje na popularności. Nowoczesne, tanie w eksploatacji i bezobsługowe urządzenie grzewcze zapewnia wysoki komfort termiczny w budynku i pozostaje całkowicie bezpieczne dla domowników i środowiska. Zainteresowanych zniechęcają jednak koszty inwestycji. Rozwiązaniem dla wszystkich jest program Czyste Powietrze, które gwarantują dotację na zakup pompy ciepła. Zobacz, co musisz wiedzieć.
Pompa ciepła a inne formy ogrzewania. Dlaczego warto wybrać ekologiczną alternatywę?
Pompa ciepła to powszechnie dostępne rozwiązanie grzewcze, adresowane m.in. do właścicieli budynków jednorodzinnych. Mimo wysokich kosztów zakupu i montażu, stanowi ekologiczną i ekonomiczną alternatywę dla urządzeń grzewczych na gaz lub węgiel i w porównaniu z nimi jest wyraźnie tańsze w eksploatacji. Niewątpliwą zaletą pompy ciepła jest możliwość minimalizacji kosztów użytkowania – urządzenie jest zasilane energią elektryczną i może być zintegrowane z odnawialnym źródłem energii, np. instalacją fotowoltaiczną. Jeśli inwestor dodatkowo zdecyduje się na domowy magazyn energii, energia zgromadzona latem może służyć do obsługi pompy ciepła zimą.
Pompa ciepła w programie „Czyste Powietrze”
Wiele osób, zainteresowanych montażem pompy ciepła zastanawia się, ile kosztuje takie urządzenie grzewcze wraz z montażem dla domu jednorodzinnego. Koszty są stosunkowo wysokie. Zależą one m.in. od wielkości urządzenia, jego mocy i rodzaju i zawsze wynoszą minimum kilkanaście tysięcy złotych. Można je zminimalizować, korzystając ze wsparcia w ramach programu „Czyste Powietrze”. Oferta dotyczy również pomp ciepła proponowanych przez TAURON: https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/ogrzewanie/pompa-ciepla.
Czym jest program „Czyste Powietrze”? Jakie dotacje gwarantuje?
Program „Czyste Powietrze” jest formą wsparcia finansowego, adresowaną do osób zainteresowanych wymianą nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. Obejmuje kupno i montaż nowoczesnych pomp ciepła i dokumentację projektową. W ramach programu inwestor prywatny może otrzymać dotację w wysokości 30 000 złotych jeśli równocześnie instaluje fotowoltaikę lub 25 000 jeśli instaluje wyłącznie pompę ciepła. Skąd tak wysokie dopłaty do pompy ciepła? Głównie stąd, że to urządzenie grzewcze jest najbardziej ekologiczne spośród obecnie dostępnych na rynku.
Program „Czyste Powietrze” a ulga termomodernizacyjna – czy to się wyklucza?
Wielu inwestorów prywatnych obawia się, że korzystając ze wsparcia w ramach programu „Czyste Powietrze”, pozbawia się możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Tymczasem ewentualna dotacja jej nie wyklucza, a program „Czyste Powietrze” przewiduje ulgi przy termomodernizacji budynku. Co więcej, dla pomp ciepła inwestor może odliczyć od dochodu wydatki do wysokości 53 000 złotych.